Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta.

Zdecydowałeś się na zmianę ubezpieczyciela? Czeka Cię rozwiązanie umowy w obecnym towarzystwie. Dowiedz się, kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu.

Ubezpieczenie OC samochodu należy do obowiązkowych, dlatego wypowiedzenie umowy OC można złożyć tylko w kilku przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy?

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wygasa

To najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób rezygnacji z polisy. Złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok.

Kiedy kupisz nowe ubezpieczenie OC samochodu

Nawet z przedłużonym OC możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że w wybranym przez siebie towarzystwie wykupisz drugie ubezpieczenie OC samochodu na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane wyłącznie w sytuacji tzw. podwójnego OC. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę tylko za okres faktycznego ubezpieczenia, w którym świadczył on ochronę.

Kiedy kupisz ubezpieczenie OC samochodu przez telefon lub Internet

Według obecnych przepisów każdą umowę, którą zawarłeś przez Internet, możesz bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 30 dni. Dotyczy to także umowy ubezpieczenia. Jeśli więc kupisz ubezpieczenie OC samochodu w systemie direct, a w ciągu następnego miesiąca zrezygnujesz z umowy, zapłacisz tylko za okres, przez który działała ochrona. Pamiętaj tylko, że musisz od razu wykupić nową polisę, tak, żeby nie było przerwy w ciągłości ubezpieczenia!

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wykupił poprzedni właściciel auta

Polisę OC „odziedziczoną” po poprzednim właścicielu auta możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Jeżeli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu będzie działać do końca trwania umowy, ale uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli do tego czasu nie wykupisz nowego OC, Twój samochód nie będzie ubezpieczony.

Kiedy wyrejestrujesz auto lub zarejestrujesz je za granicą

Możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu także po wyrejestrowaniu auta. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony lub sprzedany za granicę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę