Wypadek, kradzież, awaria. Które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

mężczyzna z uszkodzonym samochodem posiadający ubezpieczenie komunikacyjne

Aby zapewnić pojazdowi i jego pasażerom kompleksową ochronę, nie wystarczy jedno ubezpieczenie komunikacyjne. Wypadek, awaria akumulatora, pęknięta opona, kradzież samochodu – w każdej z tych sytuacji zadziała produkt o innym zakresie ochrony. Poniżej przedstawiamy rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych u Ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie komunikacyjne dla szkodowych kierowców

Kolizja to jedna z najczęstszych i najbardziej kosztownych przyczyn szkód zgłaszanych przez kierowców. W zależności od tego, kto jest jej sprawcą, szkodę likwiduje się z innego ryzyka ubezpieczeniowego. Zasada jest prosta: auto poszkodowanego naprawia się z OC sprawcy. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie pokrywa już jednak strat kierowcy, z winy którego doszło do zdarzenia. Ten w celu uzyskania odszkodowania musi już zgłosić szkodę z AC – jeśli je wykupił, bo Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jak widać, dla pełnej ochrony przed finansowymi skutkami stłuczki potrzebne są dwa ubezpieczenia komunikacyjne: OC i AC.

Ubezpieczenie komunikacyjne z myślą o zdrowiu pasażerów

Jeśli na skutek wypadku doszło do szkody osobowej, to - podobnie jak szkody rzeczowe - zostanie ona zrekompensowana z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli w wyniku wypadku ucierpiało zdrowie samego sprawcy. Autocasco tu nie pomoże, bo przedmiotem jego ubezpieczenia jest samochód, a nie kierowca. W takich przypadkach przydaje się jeszcze inne ubezpieczenie komunikacyjne – NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie z tej polisy mogą uzyskać zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie (niezależnie od tego, czy już dostali świadczenie z OC).

Ubezpieczenie komunikacyjne na wypadek awarii

Na pewno znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której potrzebowałeś pomocy na drodze. Przyczyny mogły być różne: awaria auta, brak paliwa, zgubienie kluczyków czy koło do wymiany. Na szczęście istnieje ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia kierowcom pomoc serwisową, medyczną i informacyjną właśnie w takich przypadkach. W ramach assistance ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty naprawy pojazdu na miejscu, odholuje pojazd do wskazanego warsztatu, pomoże wymienić koło, a nawet zapewni nocleg, transport medyczny i opiekę nad dziećmi – zależnie od wybranego zakresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie komunikacyjne – kradzież i zdarzenia losowe

Ochronę auta i jego wyposażenia od kradzieży i zniszczeń wskutek zdarzeń losowych (jak pożar, zatopienie, grad itd.) zapewnia wspomniane już wcześniej Autocasco. To ubezpieczenie komunikacyjne ma bardzo szeroki zakres, ale żeby z niego skorzystać, należy spełnić kilka warunków - przede wszystkim dbać o to, by auto było bezpieczne i rozsądnie z niego korzystać (polisa nie zadziała np. w przypadku szkody, która miała miejsce w związku z prowadzeniem pojazdu po alkoholu, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę