Ubezpieczenie auta od kradzieży. Co trzeba wiedzieć?

W celu ubezpieczenia samochodu na wypadek kradzieży należy wykupić polisę Autocasco (AC). Na taki krok w szczególności powinni zdecydować się właściciele aut nowych i wartościowych. Przy czym warto pamiętać, że przy tego typu polisie ubezpieczyciele często wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych samochodu.

ubezpieczony samochód od kradzieży

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od pożaru i kradzieży (P-KR)?

  • Niewielka składka (już 89 zł/rok) zabezpiecza Cię przed utratą samochodu w wyniku pożaru bądź kradzieży.
  • Koszt tego ubezpieczenia jest bardzo atrakcyjny ze względu na zastosowany udział w odszkodowaniu w wysokości 15 lub 25%.

Ubezpieczenie auta od kradzieży. Co trzeba wiedzieć?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 roku w Polsce skradziono 13 542 samochody osobowe, co oznacza, że dziennie z tego rodzaju problemem musiało się zmierzyć aż 37 kierowców. Straty finansowe spowodowane utratą naszych czterech kółek mogą być jednak mniej bolesne, jeśli wcześniej zadbamy o ubezpieczenie auta.

O ubezpieczeniu auta na wypadek kradzieży powinni w pierwszej kolejności pomyśleć właściciele stosunkowo nowych i wartościowych pojazdów. Im auto jest młodsze, tym większe staje się ryzyko jego kradzieży.

Ubezpieczenie auta od kradzieży powinno być priorytetem także dla osób, które parkują samochód na niestrzeżonym parkingu lub przy ulicy. I choć często samodzielnie uzupełniamy wyposażenie pojazdu o różnego rodzaju blokady, immobilizery czy nadajniki GPS, złodzieje udowadniają, że są w stanie złamać wszelkie zabezpieczenia – czasami wystarczy im tylko kilkadziesiąt sekund.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu auta?

Ubezpieczenie auta na skutek kradzieży najczęściej zawiera się w polisie Autocasco. Warto jednak pamiętać, że towarzystwa oferują AC w różnych wariantach. I tak np. możemy ubezpieczyć auto wyłącznie od kradzieży lub też rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe nieprzewidziane sytuacje. Dobrze jest, jeśli w zakres ubezpieczenia Autocasco wchodzą także szkody powstałe wskutek wypadku drogowego, zniszczenia przez osoby trzecie bądź też powstałe w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak grad, silny wiatr, powódź czy pożar. Zakres ochrony ubezpieczeniowej można łatwo sprawdzić - jest szczegółowo opisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zakres terytorialny ochrony. Jeśli dużo podróżujemy naszym autem także poza granice Polski, warto zadbać o to, aby ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała również w krajach europejskich.

Zawierając umowę na ubezpieczenie auta należy też sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga od nas instalacji dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych lub elektronicznych. Jeśli bowiem dojdzie do kradzieży samochodu, a my nie wywiążemy się z tego obowiązku, wówczas możemy nie otrzymać odszkodowania. Podobnie jak wtedy, gdy pozostawimy pojazd niezamknięty lub nie wymienimy uszkodzonych zamków.

Pamiętajmy też, aby nie pozostawiać wewnątrz pojazdu zapasowych kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego. Jeśli tego nie dopilnujemy, może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania w związku z kradzieżą.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę