Tanie ubezpieczenia OC. Kiedy spodziewać się rekalkulacji składki?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Rekalkulacja składki to termin, który powinien znać każdy kierowca dbający o tanie ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może zmienić naszą składkę OC i jakie mogą być konsekwencje tej zmiany dla naszej kieszeni.

Rekalkulacji składki dokonuje się najczęściej w dwóch sytuacjach: gdy zmienia się właściciel auta lub gdy podczas zakupu ubezpieczenia zostały podane błędne (czy niepełne) dane wpływające na cenę polisy. Czy rekalkulacja oznacza koniecznie wzrost składki? Niekoniecznie. Zdarza się, że to kierowcy polującemu na tanie ubezpieczenia OC zwracana jest nadpłacona suma.

Tanie ubezpieczenia OC po zakupie używanego pojazdu

Używane auto kupujemy razem z jego polisą OC - od momentu zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie ubezpieczenia, które zawarł poprzedni właściciel. Ponieważ dane kierowcy (doświadczenie, bezpieczeństwo jazdy) wpływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody, ubezpieczycielom w takiej sytuacji przysługuje prawo do rekalkulacji składki. To oznacza, że nawet jeśli w dniu zakupu auto ma tanie ubezpieczenie OC, cena polisy może (chociaż nie musi) się zmienić – na wyższą lub niższą. Rekalkulując składkę, towarzystwo bierze pod uwagę także to, ile pozostało dni ochrony ubezpieczeniowej do końca umowy.

Chcąc zapewnić sobie tanie ubezpieczenie OC po zakupie używanego pojazdu, najlepiej od razu zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o rekalkulację składki (tak, by ewentualne wezwanie do zapłaty brakującej kwoty nie było dla nas zaskoczeniem). Jeśli składka po rekalkulacji jest dla nas niesatysfakcjonująca, zawsze możemy znaleźć tanie ubezpieczenia OC w innych towarzystwach, wybrać któreś i wypowiedzieć obecną umowę.

Tanie ubezpieczenia OC a błędne dane na polisie

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki także wówczas, gdy zawierający umowę ubezpieczenia, licząc, że zyska w ten sposób tanie ubezpieczenie OC, podał przy zakupie polisy błędne lub niepełne dane – np. zataił fakt, że autem jeździ także mniej doświadczony kierowca. „Tajemnica” może wyjść na jaw np. w razie powstania szkody. Wtedy towarzystwo ponownie obliczy składkę i wezwie ubezpieczonego do pokrycia brakującej kwoty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę