Tanie AC a udział własny w szkodzie

Atrakcyjna cena ubezpieczenia AC często wiąże się z zapisem w umowie, zobowiązującym kierowców do pokrycia części wartości naprawy szkód w przypadku ich wystąpienia. Udział własny ubezpieczonego to nic innego jak kwota lub wartość procentowa, o którą zostaje pomniejszone odszkodowanie w ramach polisy AC.

Udział własny to kwota, o jaką ubezpieczyciel pomniejszy nasze odszkodowanie autocasco – o ile zgodzimy się na taki zapis w umowie. W zamian możemy uzyskać tanie AC. Co warto wiedzieć o udziale własnym w szkodzie?

W terminologii OWU udział własny ubezpieczonego to kwota lub procent, o jaki zostaje pomniejszone dane odszkodowanie autocasco. O ustaleniu udziału własnego i jego wysokości decyduje klient, dla którego bezpośrednią korzyścią z takiego rozwiązania jest tanie AC – udział własny wpływa bowiem na obniżenie składki.

Tanie AC – różne progi udziału własnego

Udział własny może dotyczyć zarówno konkretnych szkód (np. tylko komunikacyjnych), jak i całego zakresu ubezpieczenia. Niejednokrotnie udział własny ustalany z klientem nie dotyczy szkód powstałych przy uszkodzeniu szyby (lub szyb) oraz w przypadku kradzieży pojazdu. Polujący na tanie AC mogą też spotkać się z odmiennymi progami udziału własnego dla różnych typów zdarzeń – w takiej sytuacji udział własny w szkodzie wypadkowej będzie inny niż np. w szkodzie kradzieżowej.

Tanie AC a drobne szkody

Jeżeli wysokość szkody będzie niższa niż wskazany w umowie udział własny, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W ten sposób z umowy ubezpieczenia eliminowane są szkody drobne, których wartość jest mniejsza od kosztów likwidacji. Ubezpieczony pokrywa je z własnej kieszeni, jednak często taki wydatek rekompensuje mu niższa składka i tanie AC.

Tanie AC a indywidualna ocena ryzyka

Przy braku udziału własnego pełne ryzyko szkody bierze na siebie zakład ubezpieczeń. Jednak zerowanie udziału własnego nie zawsze się opłaca, szczególnie jeśli kusi nas tanie AC. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto samodzielnie oszacować ryzyko wystąpienia szkody – najlepiej nie w kontekście własnych umiejętności, których żaden kierowca nie może ocenić obiektywnie, ale np. wielkości miejscowości, w jakiej mieszkamy. Im większe miasto, tym statystycznie większa szansa na wypadek. Sprawdźmy też, czy model naszego auta należy do tych często kradzionych. Istotne jest również miejsce parkowania. Jeżeli często zostawiasz samochód na ulicy, prawdopodobieństwo tego, że ktoś go np. porysuje, jest odpowiednio większe.

Tanie AC a możliwości naszego budżetu

Im nowszy samochód, tym wyższe koszty naprawy. Jeżeli udział własny jest określony procentowo, a szkoda nastąpi już w kilka dni po wyjeździe z salonu, wydatki po stronie ubezpieczonego mogą być znaczne. Inaczej jest w przypadku starszych aut i marek mniej narażonych na kradzież – w ich przypadku to tanie AC i niewielki udział własny jest bardziej opłacalny. Zastanów się, jaką kwotę mógłbyś pokryć, nie nadwyrężając zbytnio domowego budżetu. Czy wydatek 500 zł to dla ciebie za duży wydatek? Jeżeli nie, możesz właśnie na tym poziomie ustalić udział własny.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Franszyza – czyli nasz udział w odszkodowaniu

Franszyza redukcyjna jest terminem ubezpieczeniowym i oznacza udział własny w odszkodowaniu. W ubezpieczeniach komunikacyjnych najczęściej kierowcy spotykają się z nim przy umowie AC. Franszyza jest szczególnie atrakcyjną opcją dla właścicieli aut, którzy chcą zminimalizować koszty swojego ubezpieczenia AC.

Czytaj dalej

4 wskazówki, jak kupić OC najtaniej

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy OC w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym, warto wcześniej dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne opcje. W tym celu można skorzystać z kalkulatora składek oraz porównywarki internetowej. Dobrą opcją jest również rozmowa z agentem ubezpieczeniowym.

Czytaj dalej