OC samochodu za granicą. Co trzeba wiedzieć?

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

Planujesz wyjazd za granicę własnym autem? Koniecznie sprawdź, czy w krajach, które chcesz odwiedzić, wystarczy mieć ważne ubezpieczenie OC samochodu. A jeśli już przydarzy Ci się stłuczka, nie zapomnij o spisaniu oświadczenia.

W UE wystarczy OC samochodu

OC samochodu ubezpieczonego w Polsce będzie ważne w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Bez dodatkowych dokumentów odwiedzimy także Liechtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspę Man i Wyspy Owcze.

Dokąd z Zieloną Kartą?

W niektórych krajach OC samochodu nie wystarczy i kierowca będzie musiał zaopatrzyć się także w Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy dokument potwierdzający, że auto jest ubezpieczone. Zielona Karta obowiązuje m.in. przy wjeździe na teren Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji czy Ukrainy. Na granicy państwa, które nie honoruje Zielonej Karty, należy natomiast kupić tzw. ubezpieczenie graniczne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę