Ceny OC i AC zależą od historii ubezpieczenia. Sprawdź swoją w UFG

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ceny OC i AC zależą od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest tzw. szkodowość. Ubezpieczyciele szacują ją na podstawie danych archiwizowanych przez UFG. Ty także możesz sprawdzić tam historię swojego ubezpieczenia.

Od końca 2015 roku każdy właściciel samochodu, motocykla lub ciągnika rolniczego może sprawdzić swoją historię ubezpieczenia, logując się na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl) lub wypełniając odpowiedni wniosek. Po co weryfikować historię ubezpieczenia i jaki jest jej wpływ na ceny OC i AC?

Ceny OC i AC. Ubezpieczyciele sprawdzają w UFG twoją historię ubezpieczenia

Ubezpieczyciele sprawdzają historię szkodowości klientów na różnych etapach obsługi polisy – przy likwidacji szkody a także jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Weryfikacja informacji w bazie UFG pozwala im kształtować ceny OC i AC adekwatnie do ryzyka, a także identyfikować błędy i fałszywe dane w formularzach wypełnianych przez kierowców. Weryfikacja historii szkodowości w UFG może nastąpić nie tylko na wniosek ubezpieczyciela, ale także na wniosek każdej osoby prywatnej, która chciałaby zasięgnąć wiedzy na temat swojej historii szkodowości.

Ceny OC i AC. Co jeśli dane nie będą się zgadzać

Zdarza się, że klient kupując nowy pakiet ubezpieczeń w innym towarzystwie, zapomni o jakiejś drobnej szkodzie sprzed kilku lat a firma nie sprawdzi jego historii ubezpieczenia przed zawarciem umowy. Czy taka osoba może liczyć na mniejsze ceny OC i AC? Nie do końca. Oczywiście może być taka, że zostanie zawarta umowa ubezpieczenia, bez podania informacji o szkodzie. Jednak jeśli dojdzie do szkody w trakcie trwania roku polisowego i wyjdą na jaw nowe (niezależnie czy zapomniane czy zatajone) informacje, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i poprosi klienta o pokrycie różnicy w składce.

Ceny OC i AC. Teraz ty też możesz sprawdzić swoją historię ubezpieczenia

Możesz uniknąć takiego zaskoczenia, sprawdzając samodzielnie swoją historię ubezpieczenia przed zakupem nowej polisy. Będziesz wtedy pewien, że dane podane przez ciebie i te w bazie UFG pokrywają się ze sobą, a ceny OC i AC zaproponowane Ci przy zawieraniu umowy, nie ulegną zmianie w związku z błędnymi informacjami na polisie. Wiedza o historii szkodowości zapisana w UFG, przyda się zwłaszcza gdy nie pamiętasz dokładnej daty zdarzenia. Warto zaznaczyć, że większość towarzystw ubezpieczeniowych pyta o szkody z ostatnich kilku lat. Jeśli od ostatniego zdarzenia minął już ten okres, wtedy sam fakt zaistnienia szkody nie wpływa na wysokość aktualnych zniżek.

Ceny OC i AC. Kiedy nie zgadzasz się z danymi w UFG

Baza UFG przypisuje Ci szkodę, której nie spowodowałeś? Zdarza się, że na skutek nieprawidłowej rejestracji szkody, zwyżkami zostaje obciążony niewłaściwy kierowca. Jeżeli pechowiec się nie zorientuje, ponosi przykre konsekwencje cudzej pomyłki (wyższe ceny OC i AC). W takich sytuacjach pomaga zaświadczenie o bezszkodowości od poprzedniego ubezpieczyciela. Na podstawie takiego dokumentu nowe towarzystwo może odstąpić od naliczania zwyżek pomimo danych w UFG.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę