Kary za brak ubezpieczenia OC

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

Kupiłeś nowy samochód, przeraża Cię wysokość Twojej składki OC, więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostaniesz złapany na jeździe bez ważnej polisy OC, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Nie zapłaciłeś – nie jedź – czyli co grozi za brak OC

Jeśli właśnie planujesz zacząć oszczędzać, to nie zaczynaj od zaniechania wykupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu i obejmuje szkody związane z udziałem samochodów w ruchu drogowym, których następstwem jest uszkodzenie lub zniszczenie mienia oraz utrata zdrowia przez poszkodowanych w wypadku drogowym. Na kierowcę poruszającego się bez ważnej polisy OC zostanie nałożona kara, której nie da się w żaden sposób obniżyć ani anulować. Kierowca samochodu osobowego zapłaci dwukrotność płacy minimalnej – nawet 4 500 zł!. Prowadzenie samochodu ciężarowego, który nie posiada ubezpieczenia OC to kara wysokości trzech płac minimalnych. Prowadzenie innego pojazdu mechanicznego bez ważnej polisy grozi zapłatą 1/3 części płacy minimalnej. Jeśli złapano Cię na gorącym uczynku, to kara zostanie naliczona od dnia, w którym upłynął termin ważności polisy. Im dłużej zwlekałeś z opłaceniem OC, tym większy procent od podanej wyżej kwoty zostanie naliczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ewidencję ubezpieczonych pojazdów i regularnie weryfikuje, które pojazdy nie mają ważnej polisy.

Wszystko dobre, co się kończy

Spowodowanie kolizji drogowej pojazdem bez ważnego OC wiąże się z ogromnymi kosztami. Oprócz kary za brak polisy, dochodzą do tego opłaty za likwidację szkody, czyli naprawę uszkodzonego przez Ciebie pojazdu, a w przypadkach szkód osobowych – mogą to być ogromne kwoty wynikające z wypłaconych poszkodowanym świadczeń Na początku szkodę w Twoim imieniu zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale musisz zwrócić mu równowartość wszystkich poniesionych kosztów, które poniósł. UFG zabezpiecza w ten sposób poszkodowanych kierowców, żeby jak najszybciej mogli cieszyć się naprawionym samochodem. UFG coraz skuteczniej ściąga zadłużenia od kierowców, którzy bez ważnej polisy spowodowali kolizję drogową. Roszczenie zwrotne bywa określane mianem regresu, czyli UFG może domagać się od Ciebie zwrotu spełnionego świadczenia.

Nie trzeba wiele

Na wysokość składki OC, jaką należy zapłacić ubezpieczycielowi wpływa wiele czynników. Osoby młode prawdopodobnie zapłacą wyższą składkę. Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele mają ograniczone zaufanie do młodych kierowców zarówno wiekiem jak i stażem jazdy. Dlatego także kierowcy z krótkim okresem posiadania prawa jazdy będą musieli zapłacić więcej.

Wysokie kary za nieopłacenie ubezpieczenia to dopiero początek dużej kwoty pieniędzy, jaką będziesz musiał zwrócić, jeśli spowodujesz kolizję drogową, nie mając opłaconej składki. To także zamknięta droga do przyszłych zniżek na ubezpieczenia AC i OC. Nie warto więc oszczędzać na ubezpieczeniu, bo jak wiadomo, najczęściej przynosi to odwrotny skutek.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę