Kary za brak ubezpieczenia OC w 2017 roku

Konsekwencją braku ubezpieczenia OC są dotkliwe kary finansowe. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Należy przy tym pamiętać, że wysokość kary uzależniona jest także od typu pojazdu. W 2017 r. najwięcej zapłacą kierowcy samochodów ciężarowych.

mężczyzna uniknął kary za brak ubezpieczenia OC

Nieważne, że auto jest niesprawne i tylko stoi w garażu. Za brak ważnego ubezpieczenia OC jego właściciel i tak zapłaci dotkliwą karę. Jej wysokość ustala corocznie UFG na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia.

Brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego

Brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wiąże się z dużym ryzykiem. Kara jest stała, ustalana z urzędu. Na nic zdadzą się próby jej obniżenia czy prośby o anulowanie. Niezmiernie łatwe jest też sprawdzenie, czy dany kierowca ma ważną polisę OC, czy też nie. Wystarczy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i w odpowiednim polu wpisać numer rejestracyjny bądź numer VIN pojazdu, którego ważność polisy chcemy zweryfikować. Brak ubezpieczenia samochodu to nie tylko potencjalne nieprzyjemności, jakie mogą nas spotkać jeśli zatrzyma nas policja, ale także wysokie kary finansowe. W 2017 roku wysokość kar za brak ubezpieczenia OC wzrosła o niemal 9%. W rezultacie kierowca samochodu osobowego jeżdżący bez ważnej polisy przez ponad 14 dni zapłaci teraz 4000 zamiast 3550 zł kary. Za przerwę w ochronie trwającą od 3 do 14 dni grozi kara w wysokości połowy pełnej stawki, czyli 2000 zł, natomiast za brak ubezpieczenia do 3 dni – 800 zł (20% stawki).

Brak ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego

Najmocniej podwyżki uderzyły w kierowców samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów, którzy za brak ubezpieczenia przez ponad dwa tygodnie płacą obecnie aż 6000 zł, czyli o 450 zł więcej niż w 2016 roku. Tak jak w przypadku samochodów osobowych, wysokość kary spada do 50% stawki (3000 zł) w przypadku braku ochrony przez okres od 3 do 14 dni, i do 20% (1200 zł) – poniżej 3 dni.

Brak ubezpieczenia OC pozostałych pojazdów

W przypadku pozostałych pojazdów, czyli np. motocykli, kary za brak ubezpieczenia OC sięgają od 130 zł (za trzy dni przerwy) do 670 zł (za ponad 14 dni przerwy).

Za brak ubezpieczenia ściga wirtualny policjant UFG

Minęły czasy, kiedy brak ubezpieczenia OC można było wykryć tylko w drodze kontroli drogowej. Obecnie UFG automatycznie wychwytuje przerwy w ubezpieczeniu na podstawie gromadzonych danych o polisach. Dlatego wezwanie do zapłaty kary otrzymają nawet ci kierowcy, którzy nie użytkują nieubezpieczonych aut.

W jaki sposób ustalana jest wysokość kary za brak ubezpieczenia?

Od 2012 roku kara za brak ubezpieczenia nie jest określana w oparciu o średni kurs euro, ale o stawkę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od stycznia 2017 roku wynosi ono 2000 zł, czyli o 150 zł więcej niż w roku ubiegłym. Z związku z tą zmianą zwiększyły się stawki kar za brak ubezpieczenia OC. Należy również pamiętać o tym, że brak ubezpieczenia samochodu, w przypadku potencjalnej kolizji, wiążę się z prawdopodobieństwem, że to kierowca, który nie posiada ważnego OC, a jest sprawcą zdarzenia, będzie musiał zapłacić za szkodę z własnej kieszeni. Odszkodowania za szkody osobowe to często wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie warto narażać się na takie ryzyko – pamiętajmy, aby zawsze zachowywać ciągłość ubezpieczenia OC naszych pojazdów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy i w jaki sposób?

Umowę OC z towarzystwem ubezpieczeniowym można wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód oraz kierowca, wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek zawierający, m.in. dane samochodu oraz numer polisy.

Czytaj dalej