5 mitów na temat kalkulatora ubezpieczenia samochodu

Kalkulator ubezpieczenia samochodu pozwala na oszacowanie kosztów wybranej polisy. Dzięki niemu, można sprawdzić przybliżoną cenę ubezpieczenia, pomniejszoną o przysługujące danemu kierowcy zniżki. Żeby obliczyć cenę polisy samochodu, należy podać podstawowe informacje o samochodzie oraz nazwę ostatniego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Z każdym rokiem przybywa kierowców, którzy decydują się na zakup polisy online. Właściciele pojazdów coraz chętniej korzystają w tym celu z kalkulatora ubezpieczenia samochodu. Niektórzy jednak sceptycznie podchodzą do tej metody zakupu, słysząc na jej temat wiele fałszywych informacji. A jak jest w rzeczywistości?

Kalkulator ubezpieczenia samochodu pokazuje fałszywe stawki.

MIT. Kalkulatory OC korzystają z taryfikatorów używanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Błędnie wyliczone składki z reguły wynikają z pomyłki ubezpieczonego. Ważne jest więc, aby dane, które przekazujemy w formularzu były prawdziwe. Jeśli np. celowo zaniżymy wartość ubezpieczanego samochodu, nie podamy informacji o współwłaścicielu pojazdu bądź pominiemy informację o szkodowości, powinniśmy liczyć się z faktem, że może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Kalkulator ubezpieczenia samochodu nie uwzględnia zniżek.

MIT. W formularzu internetowym ubezpieczony podaje wszystkie dane niezbędne do prawidłowej kalkulacji składki. Zakres podawanych informacji jest zbieżny z tym, o które poprosi nas np. agent. Przede wszystkim należy podać dane ubezpieczanego pojazdu (m.in. marka, model, rok produkcji, aktualny przebieg, wersja wyposażenia, rodzaj paliwa czy pojemność i moc silnika), informacje o sposobie użytkowania pojazdu (np. miejsce parkowania, częstotliwość użytkowania auta) oraz dane właściciela pojazdu (np. rok wydania pierwszego prawa jazdy, miejsce zamieszkania). Zazwyczaj historia ubezpieczenia jest również poddawana weryfikacji UFG pod kątem dotychczasowej szkodowości. Na podstawie tych wszystkich informacji kalkulator ubezpieczenia samochodu dokonuje wyceny i wskazuje wartość zniżek, na jakie możemy liczyć w danym towarzystwie.

Kalkulator wymaga wpisywania całej historii ubezpieczenia samochodu

MIT. W Kalkulatorze internetowym jest pole, gdzie wymagane jest podanie nazwy jedynie ostatniego Towarzystwa, w którym było wykupione dotychczasowe ubezpieczenie. Informacja na temat wszystkich Towarzystw ubezpieczeniowych, w których pojazd miał wykupioną polisę OC, jest w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i nie ma potrzeby, aby przy zawieraniu umowy ubezpieczenia o to pytać. Nie jest wymagane także podawanie w ramach historii ubezpieczenia pojazdu informacji, czy na danym pojeździe były realizowane już jakieś wypłaty z tytułu ubezpieczenia. Informacje tego typu są trudno dostępne i nie zawsze nawet aktualny właściciel pojazdu zna całą historię ubezpieczeniową swojego auta, chyba że zakupił pojazd z salonu i tym samym jest jego pierwszym właścicielem. Natomiast w formularzu internetowym jest pytanie o historię szkodowości głównego właściciela pojazdu. Jest to informacja, która wpływa na wysokość składki i pozwala określić ryzyko ubezpieczeniowe.

Kalkulator ubezpieczenia samochodu jest trudny w obsłudze.

MIT. Towarzystwa dbają o to, aby zakup polisy online był możliwie najprostszy dla klienta. Dlatego obsługa większości kalkulatorów ubezpieczenia samochodu jest bardzo intuicyjna i przebiega w kilku etapach. Po pierwsze wprowadzamy podstawowe informacje dotyczące pojazdu, dane właścicieli auta i informacje związane z poprzednią polisą. Następnie kalkulator przedstawia ofertę różnych wariantów ubezpieczenia i prosi o wskazanie rodzaju płatności za polisę. W kolejnym kroku wskazujemy parametry wybranej polisy a na końcu dokonujemy płatności za ubezpieczenie.

Nawet jeśli użyję kalkulatora ubezpieczenia samochodu, i tak czeka mnie wizyta w placówce towarzystwa.

MIT. Ubezpieczony sam decyduje o sposobie płatności i formie dostarczenia polisy. Za ubezpieczenie możemy zapłacić np. kartą kredytową lub przelewem internetowym. Gdy tylko towarzystwo odnotuje wpłatę, wówczas przygotuje dokument w wersji drukowanej. Polisę otrzymamy pocztą tradycyjną lub przesyłką kurierską na wskazany wcześniej adres. Nie jest więc konieczna osobista wizyta w siedzibie firmy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
samochód pod splecionymi dłońmi

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej

Tanie ubezpieczenie OC – bezszkodowi płacą mniej

Przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia OC, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przede wszystkim historię jazdy danego kierowcy. W najlepszej sytuacji są osoby, które nie mają na koncie kolizji lub wypadku drogowego. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę w głównej mierze ostanie 12 miesięcy użytkowania samochodu.

Czytaj dalej

Tania polisa OC, a parametry pojazdu

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej

Nie dostałem polisy OC, samochód jest używany

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Czytaj dalej