Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie?

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego cena. Uzależniona jest ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim: danych technicznych samochodu, historii jazdy właściciela pojazdu oraz jego doświadczenia za kółkiem. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także wartość auta i bezszkodowość kierowcy.

Pytanie o cenę jest jednym z kluczowych pytań przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia samochodu, jakim jest Autocasco. Jednocześnie, ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje AC. Wysokość składek w przypadku tego ubezpieczenia zależy od bardzo wielu czynników. Cena AC pozostaje kwestią mocno indywidualną, ale można wyróżnić kilka ogólnych zasad, którymi kierują się zakłady ubezpieczeń ustalając stawki za Autocasco.

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki AC?

Najważniejszymi i najczęstszymi parametrami branymi pod uwagę przez ubezpieczycieli przy obliczaniu składki na ubezpieczenie Autocasco są:

  • miejsce zamieszkania/zameldowania właściciela – lokalizacja ma wpływ na koszty ubezpieczenia samochodu w zależności od liczby szkód zarejestrowanych w określonym obszarze geograficznym,
  • miejsce użytkowania pojazdu – analogicznie do miejsca zamieszkania lub zameldowania,
  • wiek oraz doświadczenie właściciela pojazdu,
  • wartość samochodu,
  • wiek pojazdu,
  • marka auta,
  • przeznaczenie pojazdu,
  • zakres ubezpieczenia,
  • historia dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia,
  • znaczenie może mieć również forma i częstotliwość płatności składki (karta kredytowa, przelew, jednorazowo czy w ratach).

Jak ustala się składkę ubezpieczenia Autocasco?

Zasady oraz sposób obliczania składki ubezpieczeniowej w polisach AC, zakłady ubezpieczeń komunikują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Najczęściej, składka ubezpieczeniowa ustalana jest na podstawie określenia stawki podstawowej, tzw. bazowej i doliczeniu indywidualnych zwyżek lub zniżek (mnożników) wynikających z indywidualnej oceny ryzyka pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej Klienta.

Cena Autocasco

Średnia cena AC stanowi kilka procent wartości samochodu. Tańsze AC z pewnością otrzyma kierowca doświadczony, który na swoim koncie nie zanotował w ostatnich kilku latach wypadków oraz posiada pojazd, który nie figuruje w czołówce policyjnych statystyk wypadkowych i kradzieżowych.

Biorąc pod uwagę sporą liczbę różnorodnych kryteriów, które wpływają na cenę AC, warto wypróbować internetowy kalkulator AC, który da Ci możliwość wybrania Autocasco dostosowanego do zasobności Twojego portfela, jak i indywidualnych potrzeb. To proste narzędzie pozwoli Ci w łatwy sposób dokonać szybkiego wyboru ubezpieczenia, które w różnych nieprzewidzianych sytuacjach pokryje koszty powstałe w wyniku szkody.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę