Jak BLS zmieni ubezpieczenia OC?

System bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) pozwala na likwidację szkody z ubezpieczenia OC w obrębie tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tego typu usługa stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli samochodów. Jednakże warto pamiętać, że w przeważającej mierze firmy ubezpieczeniowe w ramach BLS nie uwzględniają szkód osobowych.

młodzi kierowcy po stłuczce korzystają z systemu bezpośredniej likwidacji szkód, który pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód, który pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio w swoim towarzystwie, zmienia cały rynek polis komunikacyjnych. Do tej pory klienci przy wyborze ubezpieczenia OC kierowali się wyłącznie ceną. Teraz równie ważna, jeśli nie ważniejsza, stanie się jakość obsługi.

W kwietniu 2015 roku ruszył system Bezpośredniej Likwidacji Szkód skonstruowany w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Porozumienie zrzesza największe na rynku firmy oferujące ubezpieczenia majątkowe. Niektórzy z ubezpieczycieli oferują także własne, niezależnie wypracowane usługi BLS. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo ta metoda likwidacji szkód nie będzie innowacją, a rynkowym standardem, zmieniającym całkowicie obraz ubezpieczenia OC w oczach kierowców. Teraz to będzie także ich polisa, więc o wyborze odpowiedniej oferty nie zadecyduje już tylko i wyłącznie cena.

Ubezpieczenia OC w lepszej jakości

Branża ubezpieczeń uznała BLS za jeden z najbardziej istotnych projektów na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Dlaczego? Tradycyjnie poszkodowany w kolizji kierowca zgłaszał szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, a nie własnego. Nie zależało mu więc na jakości likwidacji szkód z ubezpieczenia OC we własnym towarzystwie, co sprawiało, że firmy nie musiały ze sobą na tym polu konkurować. Dzięki BLS ta sytuacja ma się zmienić. Towarzystwa skupią się teraz na dostarczaniu usług i produktów wysokiej jakości. Bezpośrednią korzyść z tego tytułu będą na pewno czerpać kierowcy.

Klienci polubili BLS

Statystyki pokazują, że kierowcy doceniają możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy we własnym towarzystwie – popularność usługi rośnie w szybkim tempie. Przykładowo, liczba szkód likwidowanych u nas w ramach BLS wzrosła od kwietnia do października 2015 aż o 60 proc. Przystąpiliśmy do porozumienia wypracowanego w PIU jako jedni z pierwszych, równolegle wdrażając własny system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu klienci mogą likwidować szkody z ubezpieczenia OC sprawcy niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ma on polisę i czy jego ubezpieczyciel także przystąpił do umowy z PIU. Musi być tylko ubezpieczony w zakładzie na terenie Polski. Takie rozwiązanie powoduje, że szkodę likwiduje się prościej i szybciej.

Kiedy można wybrać BLS?

W bardziej skomplikowanych szkodach ciężko by było zastosować BLS, dlatego ubezpieczyciele zwykle jasno definiują warunki, jakie trzeba spełnić, by skorzystać z usługi. Zasady wypracowane w ramach PIU stawiają sprawę jasno: po pierwsze, BLS obejmuje jedynie rzeczowe, nie osobowe, szkody z ubezpieczenia OC sprawcy. Szkodami osobowymi zajmuje się już towarzystwo, w którym sprawca ma polisę. Po drugie, szkoda musi mieć miejsce na terenie kraju. Po trzecie, nie mogą w niej brać udziału więcej niż dwa pojazdy. Po czwarte, szkoda likwidowana w ramach BLS może być wyceniona na maksymalnie 30 tys. zł.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę