5 sytuacji, które mogą zepsuć majówkę kierowcom

Wycieczkę w długi weekend majowy mogą zepsuć nieprzewidzianie sytuacje, od których warto się wcześniej ubezpieczyć. Wśród najpopularniejszych zdarzeń, które mogą zepsuć majówkę kierowcom można wymienić: włamanie do samochodu, stłuczkę drogową, przebitą oponę, pusty bak i stłuczoną szybę.

Włamanie do auta, stłuczka z innym samochodem czy przebita opona, to tylko niektóre z najczęstszych sytuacji, jakie przydarzają się kierowcom w trakcie długich weekendów. O czym należy pamiętać przed wyjazdem na majówkę?

„Dłuższe weekendy sprzyjają wyjazdom poza miasto, jednak kierowcy często nie przygotowują się odpowiednio do podróży, co skutkuje wieloma awariami pojazdów. Możemy to zaobserwować na przykładzie zwiększonej liczby wezwań od osób posiadających assistance samochodowe. W okresie urlopowym ilość interwencji wzrasta nawet o kilkanaście procent” – komentuje Jakub Łukowski, ekspert ubezpieczeniowy.

Sprawdź, co najczęściej przydarza się kierowcom podczas wyjazdów.

Włamanie do auta

Nic tak nie może zepsuć weekendu jak właśnie kradzież czy włamanie do samochodu, dlatego zwracajmy uwagę na miejsce, w którym zostawiliśmy auto. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy drzwi i bagażnik. Włączmy alarm i nie zostawiajmy w środku cennych przedmiotów, takich jak portfel, torebka, telefon czy tablet. To właśnie te rzeczy są najbardziej atrakcyjne dla złodziei.

Stłuczka drogowa

Choć stłuczki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom, to jest to kolejna nieprzyjemna sytuacja, która może pokrzyżować nasze majówkowe plany. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy dokładny przebieg trasy. Uwzględnijmy rodzaje dróg, jakimi będziemy się poruszać oraz natężenie ruchu. Warto także przygotować sobie alternatywną trasę na wypadek nieoczekiwanych utrudnień. A już będąc w drodze, pamiętajmy o przerwach na odpoczynek.

Przebita opona

To właśnie tak pozornie błaha awaria jak złapanie gumy często wymaga fachowej pomocy i wydłuża czas podróży. Zatem przygotowując się do wyjazdu, sprawdźmy stan naszych opon i ciśnienie w kołach. Koniec kwietnia to też ostatni dzwonek na wymianę opon z zimowych na letnie. Jazda na „zimówkach“ przy wysokich temperaturach wydłuża drogę hamowania, a dodatkowo zwiększa zużycie paliwa.

Pusty bak

Nadal wielu kierowców ignoruje żółtą kontrolkę sygnalizującą brak paliwa, myśląc, że rezerwa starczy na dojechanie do celu. Oczywiście, w zdecydowanej większości samochodów nawet po zapaleniu kontrolki można przejechać jeszcze około 100 kilometrów. Ale pamiętajmy, że w Polsce wciąż zdarzają się trasy, na których próżno szukać stacji benzynowych.

Stłuczona szyba

Rozbicie szyby to kolejna ze szkód, jaka często spotyka kierowców podczas wyjazdów. Wystarczy tylko niefortunnie zaparkować samochód pod spróchniałym drzewem lub w pobliżu boiska sportowego. Dlatego najlepiej, jeśli jeszcze przed podróżą sprawdzimy, czy nasza polisa obejmuje tego typu zdarzenia. Czasami ubezpieczenie szyb jest już zawarte w standardowym zakresie polisy AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to w szczególności zaniedbań właściciela samochodu w zakresie przeprowadzań badań technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania wówczas, gdy szkoda została spowodowana celowo.

Czytaj dalej

Polisa AC - sprawdź, jak się zachować po szkodzie

W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.

Czytaj dalej

Co to jest „udział własny w szkodzie”?

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

Czytaj dalej