4 wskazówki, jak kupić OC najtaniej

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy OC w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym, warto wcześniej dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne opcje. W tym celu można skorzystać z kalkulatora składek oraz porównywarki internetowej. Dobrą opcją jest również rozmowa z agentem ubezpieczeniowym.

Jak kupić OC i gdzie najtaniej? Te pytania bardzo często pojawia się na forach internetowych przeznaczonych dla właścicieli samochodów. Nic powinno nas to dziwić - OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakupu dokonujemy co 12 miesięcy. A więc jak i gdzie znaleźć OC tak, żeby było najtaniej? Oto nasze 4 wskazówki.

Skorzystaj z porównywarki

Właściciele pojazdów, którzy chcą kupić OC najtaniej jak to tylko możliwe, w pierwszej kolejności powinni skorzystać z porównywarki internetowej. Jest to kalkulator do wyliczenia składek, który w wyniku wypełnienia formularza wyświetla porównanie cen ubezpieczenia na to samo auto, w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. W Internecie dostępnych jest kilka porównywarek, które współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i które umożliwiają zakup polisy online. Wystarczy poświęcić kilka minut i wypełnić formularz. Po wpisaniu danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu oraz jego właściciela lub współwłaścicieli, porównywarka wskaże nam kilka ofert, dzięki czemu od razu będziemy mieli rozeznanie, gdzie można kupić OC najtaniej. W ten sposób możesz w jednym miejscu dokonać samodzielnie porównania prezentowanych ofert.

Sprawdź cenę w kalkulatorze składek

Choć, jak wspomnieliśmy powyżej, na rynku funkcjonuje kilka porównywarek internetowych, to niekiedy zdarza się, że dana porównywarka nie współpracuje z tym towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym akurat chcielibyśmy zakupić polisę - np. ze względu na dobre opinie lub rekomendację znajomych. Wówczas z pomocą przychodzą nam kalkulatory składek, które są dostępne na stronach internetowych większości ubezpieczycieli. Dzięki kalkulatorom również możemy znaleźć korzystną ofertę i kupić OC najtaniej, jak to jest możliwe w danym momencie. W kalkulatorze, podobnie jak w porównywarce, wpisujemy dane ubezpieczanego pojazdu (m.in. markę, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika) oraz dane właściciela ( m.in. historię ubezpieczenia, okres posiadania prawa jazdy głównego kierowcy oraz ile tych kierowców będzie), i na tej podstawie kalkulator automatycznie wylicza nam wysokość składki. Co ważne, kalkulator uwzględnia zniżki i promocje, jakie aktualnie obowiązują w danym towarzystwie ubezpieczeniowym oraz prezentuje różne zakresy świadczeń, a więc narzędzie podpowie nam, jak możemy zaoszczędzić za polisie i kupić OC najtaniej.

OC gdzie najtaniej? Zapytaj agenta

O to, gdzie kupić OC najtaniej warto zapytać także agenta ubezpieczeniowego. Agenci współpracują z różnymi towarzystwami, a więc na bieżąco są informowani o obowiązujących rabatach. Dokładnie też znają system przyznawania zniżek. I choć zazwyczaj największe zniżki można otrzymać za bezszkodową jazdę, to jednak na atrakcyjny rabat można liczyć także za kontynuację ubezpieczenia w tym samym towarzystwie. Zaletą zakupu ubezpieczenia u agenta jest także fakt, że doradca pomoże nam wybrać polisę skrojoną na miarę naszych potrzeb, tym bardziej jeśli zależy nam nie tylko na ubezpieczeniu OC, ale także na opcjach dodatkowych np. Assistance, NNW czy ubezpieczeniu opon.

Porównuj oferty

Szukając polisy OC najtaniej jak tylko się da, tak naprawdę warto skorzystać ze wszystkich wyżej wymienionych metod i porównać oferty. Pierwszej wstępnej analizy cen możemy dokonać jeszcze w domu za pomocą porównywarek internetowych lub kalkulatorów składek. Następnie dobrze jest udać się do agenta ubezpieczeniowego i sprawdzić, czy ten może nam przygotować jeszcze korzystniejszą ofertę. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam, aby kupić OC najtaniej na rynku, to warto zacząć swoją analizę przed terminem końca ubezpieczenia zapisanym w certyfikacie oraz poświęcić na to trochę czasu – ofert ubezpieczeniowych jest wiele i ciężko się ze wszystkimi szybko zapoznać.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych - o czym warto pamiętać

Warunki ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów mechanicznych w Polsce warunkuje Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, która potocznie jest nazywana ustawą o OC. Przepisy tego aktu prawnego weszły w życie 22 maja 2003 roku. Nowelizacja nastąpiła natomiast w 2012 roku. Ustawa obowiązuje wszystkich posiadaczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów mechanicznych, np. motocykli czy aut ciężarowych. Co reguluje ustawa o działalności ubezpieczeniowej? Które z ubezpieczeń są obowiązkowe dla…

Czytaj dalej

Jak sprawdzić przebieg auta?

Kupując samochód, chce się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Liczy się na to, że sprzedający przedstawi rzetelne i prawdziwe dane, m.in. na temat stanu technicznego pojazdu czy przebiegu samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedający zawsze chce swoją ofertę przedstawić w jak najlepszym świetle. Przez to też czasem dochodzi do przekłamań, np. zaniżenia przebiegu auta. W związku z tym pojawia się pytanie, jak sprawdzić przebieg auta samodzielnie? Okazuje się, że nie jest to zadanie niemożliwe do…

Czytaj dalej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która powołana została w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej

Akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy. Ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku obowiązków. Jednym z nich jest zapłacenie akcyzy.

Czytaj dalej

Ubezpieczenia obowiązkowe - rodzaje. Kto musi mieć ubezpieczenie?

Korzystając z ubezpieczenia, chcesz przede wszystkim zabezpieczyć się przed finansową odpowiedzialnością w przypadku wystąpienia pewnych ryzyk, które wymienione są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Posiadając polisę, możesz otrzymać odszkodowanie w przypadku takich zdarzeń. Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe i niekorzystanie z nich może się wiązać z nałożeniem kar. Z których musisz skorzystać?

Czytaj dalej

Suma ubezpieczenia - co oznacza? Na jaką sumę się ubezpieczyć?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz trafić na wiele ważnych, ale niezrozumiałych pojęć, takich jak m.in. suma ubezpieczenia. To jeden z tych zapisów w umowie, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdyż to od tej kwoty uzależnione jest, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową.

 

Czytaj dalej

Wymiana prawa jazdy - kiedy jest konieczna i ile to kosztuje?

To, że posiadasz prawo jazdy, nie oznacza, że będziesz mógł już zawsze korzystać z tego samego dokumentu. W pewnych przypadkach konieczna jest jego wymiana. W jaki sposób odbywa się ta procedura, kiedy jest ona obowiązkowa i ile będzie cię kosztować wymiana dokumentu? Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Czy grożą ci jakiekolwiek kary?

Czytaj dalej

Rażące niedbalstwo - co to jest i jakie mogą być jego konsekwencje?

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia możesz się spotkać z pojęciem rażącego niedbalstwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe używają go, wskazując na wykluczenia odpowiedzialności, kiedy to nie wypłacą odszkodowania ze względu na to, że poszkodowany ich zdaniem dopuścił się takiego zachowania. Co to jest rażące niedbalstwo?

Czytaj dalej

Koszty utrzymania samochodu - ile rocznie płacimy za utrzymania auta?

Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków, jakim musi podołać nabywca. Auto generuje koszty, z których część jest jednorazowa, część coroczna, a inne pojawiają się w kolejnych latach użytkowania pojazdu. Sprawdźmy, ile wynoszą roczne koszty utrzymania samochodu i co najbardziej obciąża budżet właściciela.

Czytaj dalej

Upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać pełnomocnictwo?

Po zakupie pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowanie w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Obecnie niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Co jeśli z pewnych powodów nie jesteś w stanie dopełnić tego obowiązku? W takim przypadku wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego i rejestracji dokona inna osoba. Co musisz ze sobą zabrać? Czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?

Czytaj dalej
samochód pod splecionymi dłońmi

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej

Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie?

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego cena. Uzależniona jest ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim: danych technicznych samochodu, historii jazdy właściciela pojazdu oraz jego doświadczenia za kółkiem. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także wartość auta i bezszkodowość kierowcy.

Czytaj dalej

Tanie AC a udział własny w szkodzie

Atrakcyjna cena ubezpieczenia AC często wiąże się z zapisem w umowie, zobowiązującym kierowców do pokrycia części wartości naprawy szkód w przypadku ich wystąpienia. Udział własny ubezpieczonego to nic innego jak kwota lub wartość procentowa, o którą zostaje pomniejszone odszkodowanie w ramach polisy AC.

Czytaj dalej

Gdzie znajdę numer VIN?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny (VIN), który pozwala kierowcy sprawdzić podstawowe informacje na temat pojazdu, w tym, m.in. to czy ma on ważne ubezpieczenie. Numer ten można sprawdzić na utworzonej do tego celu stronie MSW, w autoryzowanym serwisie lub korzystając z usług specjalistycznych firm.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Czytaj dalej

Ile zapłacisz za polisę? Oblicz swoją składkę OC

Wysokość ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich najważniejszym aspektem są informacje o aucie, w tym, m.in. jego roku produkcji oraz rodzaju tankowanego paliwa. Wpływ na stawkę OC ma także doświadczenie kierowcy oraz czas użytkowania danego pojazdu.

Czytaj dalej

Jak kupić tanie OC?

Przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego kierowcy biorą pod uwagę przede wszystkim cenę polisy OC. W wielu przypadkach koszty te można obniżyć, korzystając z okresowych rabatów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują duże zniżki na ubezpieczenie OC w przypadku zakupu polisy przez telefon lub Internet.

Czytaj dalej

Tanie ubezpieczenie OC – bezszkodowi płacą mniej

Przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia OC, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przede wszystkim historię jazdy danego kierowcy. W najlepszej sytuacji są osoby, które nie mają na koncie kolizji lub wypadku drogowego. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę w głównej mierze ostanie 12 miesięcy użytkowania samochodu.

Czytaj dalej

Tania polisa OC, a parametry pojazdu

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej

Nie dostałem polisy OC, samochód jest używany

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Czytaj dalej

Tanie ubezpieczenia OC. Kiedy spodziewać się rekalkulacji składki?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej

Sprawdź swoją historię w UFG

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej

Polowanie na najtańsze OC

W celu wybrania jak najkorzystniejszego pod względem cenowym ubezpieczenia OC, należy przede wszystkim porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Zdarza się, że różnice cenowe w poszczególnych firmach, sięgają nawet kilkuset złoty. Przy tym warto pamiętać, że wpływ na koszt polisy ubezpieczeniowej mają przede wszystkim zniżki, w tym za: bezszkodową jazdę.

Czytaj dalej

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC, AC

Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

Czytaj dalej