Podstawowe pojęcia AC

Najważniejsze informacje
o ubezpieczeniu AC

1

Co to jest numer VIN?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Czytaj dalej
2

Co to jest AC i co jest jego przedmiotem?

Polisa Autocasco (AC) jest formą dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, zawieranego pomiędzy właścicielem samochodu a towarzystwem ubezpieczeniowym. Najczęściej przedmiotem polisy AC jest: pojazd oraz jego podstawowe i dodatkowe wyposażenie.

Czytaj dalej
3

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody, powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu oraz jego pożaru lub wybuchu.

Czytaj dalej
4

Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia AC?

Najczęściej umowę ubezpieczenia AC zawiera się na okres 12. miesięcy. Chociaż w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć krótsze opcje, to umowa na rok jest najbardziej opłacalna pod względem finansowym. Co istotne, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – polisa AC nie przedłuża się automatyczne.

Czytaj dalej
5

Jak wybrać dobre Autocasco?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Czytaj dalej
6

Jaka wysokość odszkodowania przysługuje za szkodę z ubezpieczenia AC?

Przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego i polisy AC warto wiedzieć, że tego typu firmy odróżniają szkody całkowite od częściowych. Zakwalifikowanie szkody, do którejś z tych form znacząco wpływa na wysokość odszkodowania.

Czytaj dalej
7

Co oznaczają terminy „nadubezpieczenie” i „niedoubezpieczenie”?

Znaczenie terminów nad- i niedoubezpieczenie przydaje się przy szacowaniu wartości naprawy szkody oraz wysokości odszkodowania. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza kwotę ubezpieczenia, przekraczającą wartość pojazdu. Z kolei niedoubezpieczenie jest pojęciem odwrotnym – oznacza ubezpieczenie pojazdu na wartość niższą niż realna wartość pojazdu.

Czytaj dalej
8

Różnice między gotówkowym i bezgotówkowym rozliczeniem AC

W przypadku wystąpienia szkody sposób wypłaty odszkodowania w ramach polisy AC uzależniony jest od wyboru właściciela pojazdu. Wyróżnia się gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie AC. Warto przy tym pamiętać, że kwestie te określa się już przy podpisywaniu umowy.

Czytaj dalej
9

Gdzie znajdę numer VIN?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny (VIN), który pozwala kierowcy sprawdzić podstawowe informacje na temat pojazdu, w tym, m.in. to czy ma on ważne ubezpieczenie. Numer ten można sprawdzić na utworzonej do tego celu stronie MSW, w autoryzowanym serwisie lub korzystając z usług specjalistycznych firm.

Czytaj dalej
10

„Historia Pojazdu” – sprawdź VIN bezpłatnie

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Czytaj dalej
11

Historia samochodu – co warto wiedzieć?

Przed zakupem używanego samochodu warto wcześniej sprawdzić jego historię. Można to zrobić dzięki numerowi identyfikacyjnemu, który przypisywany jest do każdego pojazdu przez producenta. W historii samochodu zamieszczone są dane na temat: samochodu, ostatniego badania technicznego, ważnej polisie OC oraz o ewentualnie nielegalnym źródle pochodzenia pojazdu.

Czytaj dalej
12

Suma ubezpieczenia w autocasco

Wysokość sumy polisy Autocasco uzależniona jest od umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie gotowych wycen samochodów, przy sporządzaniu, których brane są takie parametry, jak: marka, model i wiek samochodu.

Czytaj dalej
13

Czy ubezpieczenie samochodu (AC) wznowi się samo?

Polisa AC jest typem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, które po wygaśnięciu nie wznawia się automatycznie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przed końcem obowiązywania umowy AC wysyłają oferty z warunkami przedłużenia na kolejny okres. Nie jest to jednak standardowe zachowanie, dlatego warto samemu pamiętać o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ubezpieczenia AC.

Czytaj dalej
14

Tanie AC a udział własny w szkodzie

Atrakcyjna cena ubezpieczenia AC często wiąże się z zapisem w umowie, zobowiązującym kierowców do pokrycia części wartości naprawy szkód w przypadku ich wystąpienia. Udział własny ubezpieczonego to nic innego jak kwota lub wartość procentowa, o którą zostaje pomniejszone odszkodowanie w ramach polisy AC.

Czytaj dalej
15

Tanie ubezpieczenie AC – kiedy mogę odzyskać składkę?

Przy sprzedaży lub wyrejestrowaniu pojazdu warto postarać się o zwrot kosztów z niewykorzystanego ubezpieczenia AC. Warto przy tym pamiętać, że kwota ta zostanie pomniejszona o uprzednio zlikwidowaną szkodę. Poza tym suma ubezpieczenia może się zmniejszyć, jeśli znacząco spadła wartość samochodu.

Czytaj dalej
16

Obliczenie składki OC/AC

Przed zakupem ubezpieczenia OC i AC warto wcześniej skorzystać z kalkulatorów i porównywarek, które są zbiorczym zestawieniem najatrakcyjniejszych na rynku ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Tego typu działania powinni podjąć wszyscy kierowcy, którym zależy na jak atrakcyjniejszym pod względem cenowym ubezpieczeniu.

Czytaj dalej
17

Ubezpieczenie AC - co to znaczy w praktyce?

Polisa Autocasco (AC) jest dobrowolną formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Zapewnia możliwość naprawy własnego samochodu, w przypadku spowodowania szkody. Sumę ubezpieczenia AC ustala się na podstawie wycenianej przez towarzystwo wartości pojazdu.

Czytaj dalej
18

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu? Kalkulator pomoże.

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
19

Franszyza – czyli nasz udział w odszkodowaniu

Franszyza redukcyjna jest terminem ubezpieczeniowym i oznacza udział własny w odszkodowaniu. W ubezpieczeniach komunikacyjnych najczęściej kierowcy spotykają się z nim przy umowie AC. Franszyza jest szczególnie atrakcyjną opcją dla właścicieli aut, którzy chcą zminimalizować koszty swojego ubezpieczenia AC.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia OC+AC?
Oblicz składkę
Wybór i zakup AC

Najważniejsze informacje
o wyborze i zakupie AC

1

Kiedy warto kupić AutoCasco?

Rejestrując samochód jesteśmy zobligowani jedynie do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Nie zapewni nam ona jednak odszkodowania, jeśli sami spowodujemy wypadek. Pieniędzy nie otrzymamy również wtedy, gdy auto zostanie nam skradzione lub uszkodzone w inny sposób. W takich sytuacjach przydaje się inne ubezpieczenie - AutoCasco. Jakie są jego warianty i kiedy warto je wykupić?

Czytaj dalej
2

Jak kupić polisę OC lub AC?

Polisę ubezpieczeniową OC i AC można w najprostszy i najszybszy sposób zakupić online. Przed tym warto jednak przygotować niezbędne dokumenty, w tym, m.in.: dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Po zawarciu umowy towarzystwo ubezpieczeniowe polisę dostarcza przesyłką poleconą lub w wersji elektronicznej na adres e-mail.

Czytaj dalej
3

O co należy pytać, kupując AC? 7 wskazówek

W wybieraniu najatrakcyjniejszej oferty ubezpieczenia AC warto wziąć pod uwagę, coś więcej niż tylko cenę. Jeśli korzystamy z pomocy agenta ubezpieczeniowego, powinniśmy go spytać o dostępne zniżki, wysokość udziału własnego w szkodzie, sposób naprawy szkody w przypadku jej wystąpienia oraz o sumę i zakres terytorialny ubezpieczenia.

Czytaj dalej
4

Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie?

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego cena. Uzależniona jest ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim: danych technicznych samochodu, historii jazdy właściciela pojazdu oraz jego doświadczenia za kółkiem. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także wartość auta i bezszkodowość kierowcy.

Czytaj dalej
5

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie?

Kierowcy, chcąc zminimalizować koszty utrzymania samochodu często poszukują atrakcyjnej pod względem cenowym oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że wpływ na koszt polisy OC i AC ma przede wszystkim bezszkodowość jazdy oraz takie aspekty, jak np. marka i model auta oraz miejsce jego parkowania.

Czytaj dalej
6

Jak określa się wartość samochodu?

Wartość samochodu jest czynnikiem, uwzględnianym przy ustalaniu wysokości składki polisy ubezpieczeniowej AC. W celu obliczenia wartości samochodu używanego należy wziąć pod uwagę jego przebieg, wyposażenie, stan techniczny, rok produkcji oraz rynkową wartość. Z kolei przy wykupie polisy AC na nowy samochód, najczęściej uwzględnia się kwotę, widniejąca na fakturze.

Czytaj dalej
7

Co to jest „udział własny w szkodzie”?

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

Czytaj dalej
8

AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
9

Czy wartość samochodu zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?

Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.

Czytaj dalej
10

Tania polisa OC i AC – 6 sposobów na oszczędności

Na najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia OC i AC mogą liczyć stali klienci oraz kierowcy, którzy nabywają w danym towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jedną polisę. Na ubezpieczeniu komunikacyjnym można również zaoszczędzić, wykupując je za pośrednictwem Internetu.

Czytaj dalej
11

Tanie ubezpieczenie AC a dodatkowe zabezpieczenia w aucie

Ubezpieczenie AC jest dobrowolną formą zabezpieczenia pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych, w tym, m.in. od kradzieży. Wpływ na jego wysokość ma nie tylko wartość rynkowa samochodu, ale także dodatkowe zabezpieczenia w aucie. Na tanie ubezpieczenie AC może liczyć właściciel pojazdu wyposażonego w autoalarm, blokadę kierownicy i skrzyni biegów.

Czytaj dalej
12

AC i OC najtaniej – opcje dla samochodu firmowego

Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jedno auto mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają oni z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia OC+AC?
Oblicz składkę
W razie szkody

Najważniejsze informacje
o postępowaniu w razie szkody

1

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowana biorą pod uwagę także sposób spowodowania szkody.

Czytaj dalej
2

Jak ubezpieczyć samochód przed wyjazdem za granicę?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne na terenie państw UE oraz kilku innych krajów spoza wspólnoty. Przed wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup dodatkowych polis, które zapewnią pomoc na wypadek awaryjnej sytuacji. Podczas zagranicznej wycieczki nieocenionym typem ubezpieczenia komunikacyjnego jest polisa AC, która zabezpiecza, m.in. przed uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu.

Czytaj dalej
3

Szkoda częściowa z AC

Przy wypłacaniu odszkodowania z polisy AC towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają rodzaj szkody. Ze szkodą częściową mamy do czynienia wówczas, gdy naprawa samochodu nie przekracza 70% wartości pojazdu, szacowanej na dzień powstania zdarzenia.

Czytaj dalej
4

Polisa AC - sprawdź, jak się zachować po szkodzie

W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.

Czytaj dalej
5

Nie jestem sprawcą, ale chcę skorzystać z AC auta

Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia OC+AC?
Oblicz składkę
Odszkodowanie z AC

Najważniejsze informacje
na temat odszkodowania z AC

1

Termin wypłaty odszkodowania za uszkodzony samochód

Według przepisów prawnych towarzystwo ubezpieczeniowe na wypłatę należnego kierowcy odszkodowania ma 30. dni od momentu zgłoszenia szkody. Dotyczy to zarówno wypłaty środków finansowych z polisy OC, jak i z AC. W przypadku trudnych do wyjaśnienia okoliczności termin ten może zostać wydłużony maksymalnie do 90. dni.

Czytaj dalej
2

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to w szczególności zaniedbań właściciela samochodu w zakresie przeprowadzań badań technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania wówczas, gdy szkoda została spowodowana celowo.

Czytaj dalej
3

Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?

Zakres ochronny polisy AC wyszczególniony jest na umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje on takie sytuacje losowe, jak, np. pożar. Jednakże, jeśli samochód spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, niewłaściwego serwisowania lub rażącego zaniedbania właściciela, wówczas odszkodowanie z AC nie przysługuje.

Czytaj dalej
4

Odszkodowanie z AC krok po kroku

Odszkodowanie z polisy AC można uzyskać dopiero wówczas, gdy zostaną dopełnione wszystkie formalności, w związku z zaistniałą szkodą. Najważniejszą kwestią jest termin zgłoszenia szkody, który zwykle wynosi maksymalnie 3 dni. Dopiero po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, dochodzi do wyceny szkody i wypłaty odszkodowania.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia OC+AC?
Oblicz składkę