O co należy pytać, kupując AC? 7 wskazówek

W wybieraniu najatrakcyjniejszej oferty ubezpieczenia AC warto wziąć pod uwagę, coś więcej niż tylko cenę. Jeśli korzystamy z pomocy agenta ubezpieczeniowego, powinniśmy go spytać o dostępne zniżki, wysokość udziału własnego w szkodzie, sposób naprawy szkody w przypadku jej wystąpienia oraz o sumę i zakres terytorialny ubezpieczenia.

Przed zakupem AC lepiej mieć pewność, że wybrana polisa zapewni nam ochronę we wszystkich awaryjnych sytuacjach. Jednak katalog zdarzeń, od jakich zabezpiecza nas Autocasco, może być różny w każdym towarzystwie. Jakub Łukowski, ekspert ubezpieczeniowy radzi, o co należy zapytać agenta przy wyborze polisy.

1. Z jakich zniżek mogę skorzystać?

Poza typową zniżką za bezszkodową jazdę, firmy organizują dla klientów różnego typu promocje m.in. rabat za zakup więcej niż jednej polisy lub za płatność kartą kredytową. Często sprzedawcy dysponują też tzw. „asem z rękawa”, czyli zniżką przyznawaną indywidualnie klientowi. Nie zapomnijmy więc zapytać o możliwe upusty.

2. Jaki jest udział własny w szkodzie?

Udziałem własnym nazywana jest ustalona w umowie, określona procentowo lub kwotowo, wartość szkody, jaką ubezpieczony będzie musiał pokryć we własnym zakresie w przypadku kradzieży samochodu bądź wypadku. Z reguły na etapie zakupu polisy możemy wybrać wysokość takiego udziału albo w ogóle z niego zrezygnować. Im będzie wyższy - tym mniej zapłacimy za polisę, jednak równocześnie w przypadku szkody otrzymamy de facto niższe odszkodowanie i trzeba o tym pamiętać. Istnieją też inne rozwiązania. Niektórzy Ubezpieczyciele nie liczą wprowadzonego do umowy ubezpieczenia udziału własnego w określonym rodzaju szkód np. przy uszkodzeniu szyby.

3. Jak firma likwiduje szkody?

Dla osób zainteresowanych Autocasco jakość likwidacji szkód powinna być najważniejszym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia. Niewiele osób jednak o tym wie i zwraca uwagę głównie na cenę. Tymczasem o naszej satysfakcji z polisy będzie decydować właśnie jakość likwidacji, czyli proces od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania. Nie bójmy się pytać o czas, w jakim zostaną dokonane oględziny oraz czy decydując się na warsztat ubezpieczyciela i bezgotówkową naprawę otrzymamy samochód zastępczy. Zawsze przy zakupie polisy pytajmy Agenta lub konsultanta o jakościowe elementy likwidacji szkód.

4. Czy naprawię samochód na oryginalnych częściach?

Posiadaczom aut często zależy na naprawie samochodu z wykorzystaniem oryginalnych części, zatem jeszcze przed zakupem AC warto zapytać Agenta lub ubezpieczyciela o taką możliwość. Pamiętajmy jednak, że taka naprawa wiążę się z wyższą składką. Dla pojazdów starszych optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie zapewniające naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych bez potrącenia amortyzacji. Taki wariant wiąże się z krótszym czasem naprawy i niższą składką za ubezpieczenie w porównaniu do wariantu z oryginalnymi częściami.

5. Czy mogę wybrać warsztat do naprawy auta?

Większość firm oferuje likwidację szkód w dwóch wariantach: bezgotówkowym i kosztorysowym. Korzystając z pierwszej opcji, odszkodowanie jest wypłacane bezpośrednio serwisowi, w którym naprawiamy auto, bez angażowania klienta w proces. Taka forma rozliczenia jest najczęściej możliwa przy wyborze serwisu, z którym towarzystwo ubezpieczeń ma podpisaną umowę o współpracy lub który upoważniliśmy do naprawy bezgotówkowej, np. ASO danej marki. Natomiast kierowcy korzystający z rozliczenia kosztorysowego otrzymują odszkodowanie bezpośrednio i sami we własnym zakresie decydują o naprawie pojazdu.

6. Jaka jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, gdy dojdzie do szkody. Przy zakupie polisy możemy zdecydować się na stałą bądź zmienną sumę ubezpieczenia. Pierwszy wariant oznacza, że w momencie uszkodzenia lub kradzieży samochodu wysokość odszkodowania będzie liczona od wartości rynkowej auta z dnia zawarcia umowy. Przy zmiennej sumie ubezpieczenia, regułą jest, że wartość samochodu jest wyznaczana ponownie w dniu szkody. Może się zatem okazać, że tak wyznaczona suma ubezpieczenia będzie niższa niż ta z dnia zawarcia umowy. Zwróćmy uwagę na to, że co do zasady, stała suma ubezpieczenia jest rekomendowana właścicielom młodszych roczników samochodów, których wartość w ciągu trwania roku polisowego spada szybciej aniżeli starszym autom.

7. Jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia?

Dla osób, które często podróżują, ważną kwestią przy wyborze polisy powinien być również zakres terytorialny obowiązywania polisy Autocasco. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie obowiązuje tylko na terenie Polski, czy także w krajach europejskich. Jeśli ochrona AC działa również poza granicami kraju, sprawdźmy czy nie ponosimy z tego tytułu dodatkowych opłat.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jak kupić polisę OC lub AC?

Polisę ubezpieczeniową OC i AC można w najprostszy i najszybszy sposób zakupić online. Przed tym warto jednak przygotować niezbędne dokumenty, w tym, m.in.: dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Po zawarciu umowy towarzystwo ubezpieczeniowe polisę dostarcza przesyłką poleconą lub w wersji elektronicznej na adres e-mail.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody, powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu oraz jego pożaru lub wybuchu.

Czytaj dalej

Co oznaczają terminy „nadubezpieczenie” i „niedoubezpieczenie”?

Znaczenie terminów nad- i niedoubezpieczenie przydaje się przy szacowaniu wartości naprawy szkody oraz wysokości odszkodowania. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza kwotę ubezpieczenia, przekraczającą wartość pojazdu. Z kolei niedoubezpieczenie jest pojęciem odwrotnym – oznacza ubezpieczenie pojazdu na wartość niższą niż realna wartość pojazdu.

Czytaj dalej

Jak przygotować auto do zimy?

Zmiana pór roku powinna pociągać za sobą wymianę opon i przygotowanie samochodu do zimy. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo drogowe podczas trudnych dla kierowców warunków drogowych. Przed zimą warto skontrolować działanie akumulatora, zbadać stan układu zapłonowego oraz sprawdzić płyny eksploatacyjne.

Czytaj dalej

Ceny OC i AC zależą od historii ubezpieczenia. Sprawdź swoją w UFG

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj dalej

Zmiany na polisie

Dowiedz się, jak dokonać zmian w polisie. Sprawdź, jak ustalić wartość samochodu, kogo można określić mianem „młodego kierowcy”, jak dodać do polisy drugiego kierowcę? W tej sekcji znajdziesz wiele przydatnych informacji, dotyczących zmian w polisie.

Czytaj dalej