Jak wybrać dobre Autocasco?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

  • Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze AC
  • Wybór dobrego AC nie jest prostą sprawą. Podpowiadamy, jakie AC wybrać i na co warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać dobre AC

Na rynku jest wiele polis AC, które mogą znacznie się różnić zakresem i warunkami. Ważne, by wybrać produkt, który odzwierciedla nasze potrzeby. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie tego ubezpieczenia? Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC dla siebie? – radzi nasz ekspert ubezpieczeniowy.

Zakres ubezpieczenia

Po pierwsze, sprawdźmy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) od jakich zdarzeń chroni nas wybrana polisa. Dobre ubezpieczenie AC może zapewnić kierowcy wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego oraz skradziony lub zniszczony w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych. Coraz częściej możemy wybierać zakres, który nas interesuje według zasady, by płacić tylko za taką ochronę, która nas interesuje.

Zwróćmy też uwagę, czy wybrane AC obowiązuje tylko w Polsce, czy także w innych krajach europejskich. W tej drugiej opcji, upewnijmy się, o jakie państwa chodzi.

Ważne: Sprawdź wyłączenia, czyli katalog zdarzeń, w przypadku których polisa AC nie będzie działać.

Wysokość odszkodowania

Kolejną ważną rzeczą jest suma ubezpieczenia – czy jest zmienna czy stała. Od tego czynnika zależy bowiem, jak będzie liczona wartość szkody. Przy stałej sumie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Przy zmiennej – decydująca będzie wartość z dnia wystąpienia szkody.

Pamiętaj: W OWU znajdziesz informację, w jaki sposób jest obliczana wartość samochodu i części zamiennych. Ważne, by były to ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot.

Udziały własne i franszyza

Na potencjalne odszkodowanie mają wpływ także udziały własne. Czyli określona wartość szkody (kwotowo lub procentowo), którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Zazwyczaj możemy określać wysokość udziałów lub je wyzerować. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy udział własny tym wyższa składka za polisę.

Podobnym mechanizmem są franszyze: redukcyjna i integralna, które mogą nam obniżyć składkę, ale wpływają na wysokość odszkodowania. Franszyza integralna określa kwotę poniżej, której odszkodowanie nie będzie wypłacane. Natomiast redukcyjna, określa wysokość potrąceń odszkodowania.

Wycena szkody

Sprawdźmy też, jakie sposoby rozliczania szkody dopuszcza towarzystwo. Istotna jest też możliwość wyboru rodzaju warsztatów, w których ewentualnie naprawiany będzie samochód.

Ważne: Przy wyborze AC najważniejsze jest, byśmy mieli wpływ na poszczególne parametry polisy i mogli dopasować jej zakres do swoich oczekiwań. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie najlepszą polisę AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Ochrona samochodu

Brak karty pojazdu – gdzie można ją wyrobić, ile kosztuje?

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?

Czytaj dalej

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC – jak szybko znaleźć dobrą polisę?

Wyborowi polisy ubezpieczeniowej OC i AC warto poświęcić maksimum uwagi. Przy przeglądaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych oprócz ceny polisy należy kierować się również zakresem ochrony. Przy wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczenia OC i AC pomocne są kalkulatory online oraz porównywarki internetowe.

Czytaj dalej