Historia samochodu – co warto wiedzieć?

Przed zakupem używanego samochodu warto wcześniej sprawdzić jego historię. Można to zrobić dzięki numerowi identyfikacyjnemu, który przypisywany jest do każdego pojazdu przez producenta. W historii samochodu zamieszczone są dane na temat: samochodu, ostatniego badania technicznego, ważnej polisie OC oraz o ewentualnie nielegalnym źródle pochodzenia pojazdu.

Historia samochodu, który chcesz kupić, jest na wyciągnięcie ręki – a to dzięki numerowi VIN i e-usługom, które pozwalają sprawdzić go online. Ale sam dostęp do danych to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, na jakie informacje zwracać uwagę.

Dane techniczne

Historia samochodu wygenerowana na podstawie numeru VIN obejmuje jego dane techniczne. Z tej części dowiemy się, jakie parametry miał pojazd w stanie fabrycznym – chodzi m.in. o takie informacje, jak pojemność i moc silnika czy oryginalne wyposażenie. Jeżeli z nieznanego nam powodu dane w historii samochodu różnią się od tych, które podał nam wcześniej sprzedający, może to oznaczać, że jesteśmy oszukiwani. Być może auto uczestniczyło w jakiejś kolizji, po której wymieniono silnik na słabszy? Warto dopytać o to właściciela, a jeżeli jego odpowiedź nie rozwieje naszych wątpliwości – zrezygnować z zakupu.

Ostatnie badanie techniczne

Historia samochodu „zapisana” w numerze VIN pozwala dowiedzieć się o terminie ostatniego badania technicznego. Zaraz przy nim pojawi się informacja, jaki stan licznika odnotował wtedy diagnosta. Jeżeli liczba przejechanych kilometrów w historii samochodu jest niewiele niższa, a nawet wyższa od tej, którą podał nam właściciel, możemy być pewni, że licznik był cofany. Auto jest prawdopodobnie o wiele bardziej wyeksploatowane, niż na to wygląda. Lepiej poszukać innej, uczciwej oferty.

Informacja o kradzieży pojazdu

Z historią samochodu warto się zapoznać chociażby po to, by upewnić się, że nie zamierzamy kupić kradzionego auta. Historię pojazdu można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji w kraju, aby poznać historię szkód pojazdu. Jeżeli kradzież auta o danym numerze VIN była kiedyś zgłaszana, taka informacja na pewno pojawi się w wygenerowanym raporcie.

Ważna polisa OC

Na podstawie numeru VIN lub numeru rejestracyjnego możemy sprawdzić także, czy pojazd ma ważną polisę OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił na swojej stronie www.ufg.pl możliwość weryfikacji ważności polisy OC poprzez podanie numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru vin. Po wpisaniu danych weryfikacyjnych pytający otrzymuje oprócz informacji, że pojazd ma ważne ubezpieczenie OC także informację o Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które aktualnie świadczy ochronę dla wskazanego samochodu oraz numer polisy. Jednakhistoria samochodu to nie wszystko, co mogą chcieć „podkoloryzować” nieuczciwi handlarze. Brak aktualnego ubezpieczenia OC grozi wysokimi karami (aktualne wyskości kar za brak ważnego ubezpieczenia OC publikuje co roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na swojej stronie: www.ufg.pl), więc warto zweryfikować tę kwestię jeszcze przed zakupem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód, co dalej – o czym warto pamiętać?

Pod względem liczby zakupionych pojazdów przez Polaków wyniki w 2019 roku były rekordowe. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w zeszłym roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności…

Czytaj dalej
Kierowca w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?

To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Czytaj dalej