Ubezpieczenie rezygnacji z podróży - co obejmuje, jak działa

Zdarza się, że mimo chęci spędzenia urlopu w pięknym, słonecznym zakątku świata i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, musimy zmienić swoje wakacyjne plany i pozostać w domu. Przydatne w takiej sytuacji okazuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, dzięki któremu możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych związanych z organizacją wyjazdu turystycznego. Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto wykupić tego typu polisę turystyczną?

Zostajemy w domu - w jakich sytuacjach możemy zrezygnować z zaplanowanej podróży?

Wiele osób oszczędza na wymarzone wakacje przez cały rok, jednak niektóre sytuacje losowe sprawiają, że mimo szczerych chęci, nie mogą skorzystać z wykupionej wycieczki. Taki scenariusz może się spełnić, zwłaszcza jeśli rezerwujemy wycieczkę kilka lub kilkanaście tygodni przed planowanym terminem wyjazdu. Kiedy możemy liczyć na zwrot zainwestowanych środków pieniężnych? Standardowe ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmuje zdarzenia, takie jak np.:

 • nagłe zachorowanie,

 • nieszczęśliwy wypadek, zgon jednego z uczestników podróży lub ich bliskich,

 • kradzież dokumentów tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) lub wizy wyjazdowej,

 • utrata pracy przez ubezpieczonego lub osobę towarzyszącą,

 • zdarzenia losowe w miejscu zamieszkania (np. pożar, zalanie, włamanie do mieszkania),

 • komplikacje związane z ciążą,

 • egzamin poprawkowy na uczelni wyższej,

 • wezwanie do obowiązkowego stawienia się przed sądem,

 • wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ,

 • wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy przez uczestnika w terminie obejmującym podróż.

Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania?

Wiele osób nie wie, co może objąć ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania. Standardowo jest to:

 • rezygnacja z imprezy turystycznej,

 • rezygnacja z biletu lotniczego,

 • anulowanie rezerwacji samochodu w docelowym miejscu pobytu,

 • rezygnacja z dokonanej rezerwacji noclegu,

 • ochroną ubezpieczeniową można również objąć ryzyko przerwania podróży – gdzie z powodów wymienionych w OWU, ubezpieczony może przerwać podróż i otrzymać zwrot za niewykorzystane świadczenia oraz zwrot kosztów transportu związanego z wcześniejszym powrotem do kraju.

Co daje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wielu turystów nie ma świadomości, że touroperator nie zwróci im sam z siebie 100% kwoty wpłaconej za wycieczkę, gdyż biuro podróży ponosi różne koszty związane z organizacją tego typu usługi (np. rezerwacja biletów lotniczych czy booking pokoi hotelowych to realne koszty). Ile pieniędzy stracimy, odwołując wycieczkę w biurze podróży? To zależy od warunków uczestnictwa w imprezie turystycznej zawartych w umowie danego biura – każde Biuro Podróży ustala indywidualne zasady, jednak zwykle, rezygnując z wyjazdu na miesiąc przed terminem, przepadnie nam około 30% środków pieniężnych. Odwołując swoje uczestnictwo w przeddzień wylotu, touroperator może zwrócić na zaledwie 5-10% ceny wycieczki, a może się zdarzyć, że cała kwota przepadnie. Dlatego właśnie warto pomyśleć o ubezpieczeniu rezygnacji z podróży – jeśli wskutek nagłego wydarzenia życiowego nie będziemy mogli uczestniczyć w wakacyjnym wyjeździe, polisa turystyczna uchroni nas przed utratą pieniędzy.

Wyłączenia ochrony, czyli czego ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania nie obejmuje?

W zależności od ubezpieczyciela tzw. wyłączenia ochrony mogą się od siebie nieco różnić – bardzo często do zdarzeń wyłączonych z odpowiedzialności zalicza się:

 • ataki terrorystyczne,

 • klęski żywiołowe w miejscu docelowym podróży,

 • epidemie w kraju, do którego wykupiliśmy wycieczkę,

 • upadłość touroperatora,

 • anulowanie wycieczki przez jej organizatora,

 • nasilenie choroby przewlekłej ubezpieczonego lub osoby bliskiej (to ryzyko można rozszerzyć poprzez kupienie stosownej zwyżki składki z tytułu chorób przewlekłych).

Jaka jest cena ubezpieczenia rezygnacji z podróży?

Cena tego rodzaju ubezpieczenia turystycznego będzie różnić się w zależności od wybranego wariantu, towarzystwa ubezpieczeniowego, kosztu wycieczki i biletów lotniczych czy liczby ubezpieczonych osób. Tak więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Chcąc obliczyć orientacyjny koszt ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów podróży.

Podsumowując, pamiętajmy, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała tylko wówczas, gdy przyczyną odwołania wycieczki będzie jeden z punktów wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Musimy więc dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem! W przeciwnym razie niestety nie mamy co liczyć na zwrot poniesionych kosztów i może czekać nas przykra niespodzianka (warto porównać oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli). Miejmy też świadomość, że o ile zwykłą polisę turystyczną możemy wykupić nawet w dniu wylotu, o tyle ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z podróży lub jej przerwania powinno być kupione niezwłocznie po zakupie imprezy turystycznej, biletu lotniczego, dokonania rezerwacji noclegu.

Już od 28 zł / 1000 zł kosztów podróży
Zakup ubezpieczenia od rezygnacji z podróży
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Rezygnacja z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia

Wówczas, gdy jeden samochód ubezpieczony jest w dwóch różnych towarzystwach właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy jednego z nich. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, w wyniku nieuwagi kierowców, którzy, wykupując nową polisę OC, zapominają o rezygnacji ze starej.

Czytaj dalej