Ubezpieczenie najemcy - czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym?

Według oficjalnych danych popyt na wynajem mieszkań stanowi około 22% zapotrzebowania na rynku nieruchomości. To pewne i stabilne źródło dochodu dla właściciela mieszkania, jednak warto się odpowiednio zabezpieczyć, aby wyeliminować ryzyko poniesienia strat, zwłaszcza gdy wynajmujemy w pełni urządzone mieszkanie. Jak zalecają specjaliści, rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości - oprócz standardowego ubezpieczenia mieszkania przez właściciela, warto zdecydować się na OC najemcy. Ubezpieczenie najemcy przynosi obopólne korzyści.

Wynajem mieszkania - o czym warto pamiętać?

Wynajem mieszkania to dla właściciela nieruchomości możliwość wysokiego, stałego zysku, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w dużym mieście. Chętnych na wynajem mieszkania jest wielu - to głównie uczniowie i studenci, a ostatnio coraz częściej pracownicy zza wschodniej granicy. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak najemca będzie dbał o nasze mieszkanie. Dlatego właściciel nieruchomości powinien zabezpieczyć się za pomocą:

Ubezpieczenie OC najemcy

Ubezpieczenie OC najemcy chroni osobę wynajmującą swoje mieszkanie przed szkodami wyrządzonymi przez najemcę mieszkania (jego gości, dzieci czy zwierzęta). Ubezpieczenie powinno chronić również przed ewentualnym włamaniem. Jeśli jesteśmy właścicielami wynajmowanego mieszkania, powinniśmy wymagać od najemcy wykupienia stosownej polisy. Lokator powinien wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To dużo lepsze zabezpieczenie niż kaucja, z której w takiej sytuacji można zrezygnować. Ubezpieczenie najemcy mieszkania zabezpiecza przed stratami, które powstały z jego winy, np. zalanie mieszkania, pożar spowodowany przez niewyłączone żelazko, zniszczenia wywołane przez zwierzęta. Z OC najemcy w życiu prywatnym można pokryć straty, jakie poniósł właściciel, lokator, sąsiedzi oraz administracja budynku. 

Ubezpieczenie OC wynajmującego mieszkanie

Zarówno mienie najemcy, jak i wynajmującego mieszkanie jest narażone na uszkodzenie lub kradzież. Można oczywiście skonstruować umowę z najemcą w taki sposób, by w razie wystąpienia szkody, pociągnąć go do odpowiedzialności prawnej, jednak tego typu sprawy często kończą się w sądzie i mogą trwać latami. Dlatego dużo lepiej jest zabezpieczyć się, wykupując stosowną polisę. Jeśli mieszkanie jest nieumeblowane, może wystarczyć ubezpieczenie, które chroni jedynie stałe elementy nieruchomości. Gdy w mieszkaniu znajdują się kupione przez nas meble i sprzęt AGD, należy objąć ubezpieczeniem także mienie ruchome. OC wynajmującego w życiu prywatnym przyda się również wtedy, gdy najemca zniknie bezpowrotnie z wynajmowanego mieszkania po wyrządzeniu szkody.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie OC najemcy?

W wielu sytuacjach kaucja może okazać się niewystarczająca na pokrycie szkód w mieszkaniu. Zwykle wynosi równowartość miesięcznego czynszu i nie wystarcza na pokrycie poważnych szkód wyrządzonych przez najemcę. Ubezpieczenie OC najemcy sprawdza się w takich sytuacjach, jak:

 • dewastacja,

 • awaria w łazience - stłuczona umywalka, pęknięta rura,

 • zalanie sąsiedniego mieszkania,

 • pożar w wyniku np. niewyłączonego żelazka,

 • przepięcie,

 • uszkodzenie pakietu,

 • porysowanie skórzanej sofy,

 • stłuczenie szyby,

 • kradzież z włamaniem.

Najczęstszą awarią, w której przydaje się dobre ubezpieczenie najemcy mieszkania, jest zalanie w wyniku niesprawnej pralki. Woda może spowodować ogromne spustoszenie w domu - oprócz zalania mieszkania sąsiada, mogą ucierpieć rzeczy lokatora, a także mienie wynajmującego (ściana, drewniana podłoga, dywany, meble). 

Kradzież z włamaniem jest przede wszystkim zagrożeniem dla najemcy mieszkania. Jeśli właściciel nie zadba o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości, np. drzwi antywłamaniowe, kraty w oknach, nasze mienie jest narażone na kradzież z winy wynajmującego. Zabezpieczeniem na wypadek tego typu sytuacji jest właśnie ubezpieczenie najemcy. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem wykupione przez właściciela mieszkania może, ale nie musi chronić majątku najemcy. 

Korzyści płynące z ubezpieczenia najemcy to:

 • uzupełnienie standardowego ubezpieczenia mieszkania wykupionego przez wynajmującego,

 • dobre zabezpieczenie interesów nie tylko dla najemcy, lecz także właściciela mieszkania,

 • atrakcyjna alternatywa dla kaucji - przy niższym koszcie zapewnia większą ochronę,

 • zabezpieczenie mieszkania przed szkodami wynikającymi z nieuwagi najemcy,

 • ochrona zarówno elementów stałych, jak i mienia ruchomego.

Zniżka -10%
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Zalanie mieszkania - co robić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na sąsiadach, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura odszkodowania po zalaniu mieszkania!

Czytaj dalej
zwrot z inwestycji w nieruchomość

Rentowność nieruchomości - jak ją obliczyć?

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to świetna inwestycja, która może przynieść wysoki, comiesięczny dochód. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie na wynajem rzeczywiście się opłaca? Jak obliczyć rentowność nieruchomości? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czytaj dalej
mieszkanie - najem okazjonalny

Najem okazjonalny – umowa, podatek, ustawa

Badania pokazują, że większość Polaków kupuje swoje pierwsze mieszkanie przed 30-tką. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, najpierw staramy się wygospodarować jak najwięcej oszczędności, które są potrzebne nie tylko na wyposażenie mieszkania, ale również jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wcześniej najczęściej albo mieszkamy z rodzicami, albo wynajmujemy mieszkanie. Jedną z form wynajmu jest najem okazjonalny. Na czym on polega?

Czytaj dalej