Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

mężczyzna zakupił nowy pojazd i zastanawia się nad wypowiedzenieniem umowy ubezpieczenia OC

Kupiłeś nowy samochód i nie chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela? Nie martw się, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest proste. Wyjaśniamy, jak je złożyć krok po kroku.

W jakich sytuacjach wypowiadamy OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC składamy najczęściej w trzech przypadkach:

  • przed końcem okresu, na jaki została zawarta polisa (wówczas wypowiedzenie umowy ubezpieczenia składamy najpóźniej na jeden dzień przed upływem jej ważności);
  • w związku z automatycznym wznowieniem umowy ubezpieczenia (wtedy należy udokumentować, że posiadamy polisę w innym towarzystwie);
  • gdy nabyliśmy nowy pojazd (wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możemy wówczas złożyć w dowolnym terminie).

Ten ostatni przypadek wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC dotyczy kierowców, którzy zakupili nowy pojazd i nie chcą kontynuować umowy ubezpieczenia w towarzystwie poprzedniego właściciela auta. Wówczas, tak jak wspomnieliśmy powyżej, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia możemy złożyć w dowolnym momencie i nie obowiązują nas sztywne terminy. Co ważne, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami.

Uwaga! Jeśli nie zdecydowałeś się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC i dalej chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela auta, pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. To oznacza, że wraz z końcem okresu ochrony powinieneś zawrzeć nową polisę OC.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Jeśli natomiast chcesz zawrzeć umowę OC z nowym towarzystwem, musisz rozwiązać aktualną polisę. Zwróć uwagę, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC wymaga formy pisemnej, a więc nie wystarczy, że telefonicznie powiadomisz o niej ubezpieczyciela. Konieczne jest przygotowanie pisma. Na szczęście wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC jest łatwo dostępny w Internecie. Większość zakładów ubezpieczeń zamieszcza go na swoich stronach internetowych. Ewentualnie można skorzystać ze specjalnych kreatorów dokumentu, które po wprowadzeniu odpowiednich danych automatycznie wygenerują pismo umożliwiające wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • imię, nazwisko i adres ubezpieczonego;
  • dane ubezpieczonego pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny);
  • numer i seria wypowiadanej polisy.
  • podstawę prawną z jakiej składna jest rezygnacja (art.28, art.28a, art.31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych).

Uzupełniony i podpisany dokument można wysłać ubezpieczycielowi na kilka sposobów: pocztą, kurierem, faksem lub mailem. W tym ostatnim przypadku do maila należy dołączyć skan pisma z odręcznym podpisem ubezpieczającego. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz także dostarczyć osobiście do siedziby towarzystwa lub przekazać swojemu agentowi. Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – mimo że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w dowolnym terminie, to należy zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Za brak ważnej polisy OC, choćby przez jeden dzień, grożą wysokie kary finansowe.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Przepisanie ubezpieczenia OC – jak to zrobić?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie dla niego ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód, co dalej – o czym warto pamiętać?

Pod względem liczby zakupionych pojazdów przez Polaków wyniki w 2019 roku były rekordowe. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w zeszłym roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności…

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – formalności, prawa

Właścicielem pojazdu może być nie tylko jedna osoba. Samochód może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

Czytaj dalej

Sprzedaż samochodu a polisa OC

W związku ze sprzedażą samochodu nowemu nabywcy należy przekazać ważną polisę OC. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz dostarczyć komplet wymaganych dokumentów.

Czytaj dalej

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta.

Czytaj dalej

Polisa ubezpieczeniowa OC: kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.

Czytaj dalej

Tanie ubezpieczenia OC. Kiedy spodziewać się rekalkulacji składki?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej

OC „z drugiej ręki”. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu używanego samochodu?

Przy zakupie używanego samochodu istotą kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy i w jaki sposób?

Umowę OC z towarzystwem ubezpieczeniowym można wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód oraz kierowca, wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek zawierający, m.in. dane samochodu oraz numer polisy.

Czytaj dalej