Niezbędne dokumenty do zakupu ubezpieczenia samochodu

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę kupna lub sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

kobieta przekazuje niezbędne dokumenty do zakupu ubezpieczenia samochodu

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu? To jedno z pytań, które bardzo często pojawia się wśród osób poszukujących polisy komunikacyjnej. Podpowiadamy, jak szybko i bezproblemowo zawrzeć nową umowę ubezpieczenia samochodu.

Do ubezpieczenia auta potrzebne będą następujące dokumenty:

Dowód rejestracyjny

Podstawowym dokumentem niezbędnym do zakupu ubezpieczenia samochodu jest dowód rejestracyjny. To właśnie w nim zawarte są wszelkie informacje na temat ubezpieczanego pojazdu, których podanie jest konieczne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu i kalkulacji składki. Chodzi tutaj o takie informacje jak m.in. marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika.

Prawo jazdy

Jednym z pytań zadawanych przy zakupie ubezpieczenia samochodu jest data wydania prawa jazdy. Towarzystwo chce bowiem wiedzieć, od ilu lat posiada je ubezpieczający. Czynnik ten wpływa także na wysokość składki za udzieloną ochronę, dlatego jeśli nie pamiętamy dokładnej daty wydania prawa jazdy, lepiej mieć ten dokument ze sobą.

Obecna polisa

Zawierając umowę ubezpieczenia samochodu z nowym towarzystwem, warto mieć ze sobą aktualną umowę ubezpieczenia samochodu lub zaświadczenie o dotychczasowym przebiegu polisy. W ten sposób udokumentujemy zniżki, jakie otrzymaliśmy u poprzedniego ubezpieczyciela. Jeśli umowę ubezpieczenia samochodu kontynuujemy w tym samym towarzystwie, wówczas dokument jest zbędny. Ponadto, jeśli umowa ubezpieczenia samochodu ma obejmować też polisę Autocasco, towarzystwo zapyta nas o okres bezszkodowej jazdy. Warto więc przypomnieć sobie, kiedy po raz ostatni mieliśmy szkodę.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu

Jeśli dopiero kupiliśmy auto i nie zdążyliśmy go jeszcze zarejestrować, to zawierając umowę ubezpieczenia samochodu, przygotujmy umowę kupna-sprzedaży pojazdu. W innych przypadkach natomiast ten dokument nie jest wymagany.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Jeśli nie jesteśmy jednymi właścicielami ubezpieczanego pojazdu, a samochód jest zarejestrowany na kilka osób, wówczas ubezpieczyciel będzie wymagał od nas podania dokładnych informacji o pozostałych współwłaścicielach. W szczególności poprosi nas o ich numery PESEL, adresy zamieszkania oraz daty wydania praw jazdy. Dobrze więc mieć ze sobą dokumenty pozostałych współwłaścicieli auta. Pamiętajmy, że jeśli skompletujemy wszystkie dokumenty proces zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu przebiegnie szybko i bezproblemowo!

Dokumenty potrzebne przy zakupie samochodu

Podstawową sprawą o której powinniśmy pomyśleć przy zakupie używanego samochodu jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Poza dokumentem potwierdzającym przejęcie własności czyli umowy sprzedaży potrzebujemy również innych dokumentów, które umożliwią nam późniejszą rejestrację pojazdu. Dokumentacja jaką powinniśmy otrzymać przy zakupie samochodu to między innymi : dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie OC, dokumenty dotyczące przeglądu samochodu.

Podczas zakupu auta warto dobrze przyjrzeć się umowie, ważne aby szczegółowo został opisany przedmiot transakcji czyli konkretny samochód. Podczas wyliczenia niezbędne będzie podanie takich danych jak: marka, model, numery nadwozia oraz silnika, numery rejestracyjne czy też przebieg samochodu. Zamieszczenie takich informacji łączy umowę z konkretnym samochodem, co jest ważne w przypadku ewentualnych reklamacji czy też podejrzeń że dany samochód był wcześniej skradziony.

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC ONLINEWYPOWIEDZ UMOWĘ OC
Te porady mogą Cię zainteresować

Dowód rejestracyjny - jak odczytywać oznaczenia?

Wiele istotnych informacji na temat pojazdu, jego właściciela lub współwłaścicieli zawiera dowód rejestracyjny. Oznaczenia znajdujące się w dokumencie mogą być jednak dla nas częściowo niezrozumiałe, ponieważ każda ze zmiennych ma przypisany swój kod. Jakie dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym? Co symbolizują oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i jak powinniśmy je odczytywać?

Czytaj dalej

Ile kosztuje prawo jazdy? Ile wynoszą wydatki?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej

Wymiana prawa jazdy - kiedy jest konieczna i ile to kosztuje?

To, że posiadasz prawo jazdy, nie oznacza, że będziesz mógł już zawsze korzystać z tego samego dokumentu. W pewnych przypadkach konieczna jest jego wymiana. W jaki sposób odbywa się ta procedura, kiedy jest ona obowiązkowa i ile będzie cię kosztować wymiana dokumentu? Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Czy grożą ci jakiekolwiek kary?

Czytaj dalej

Kontrola drogowa. Jak przebiega i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Jeśli zostałeś zatrzymany w ramach kontroli ruchu drogowego, to powinieneś przede wszystkim postępować zgodnie ze wskazówkami funkcjonariusza, który ją przeprowadza. Na jakiej podstawie może nastąpić zatrzymanie pojazdu? Jak przebiega kontrola drogowa i jakie dokumenty powinieneś obowiązkowo mieć przy sobie?

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód, co dalej – o czym warto pamiętać?

Pod względem liczby zakupionych pojazdów przez Polaków wyniki w 2019 roku były rekordowe. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w zeszłym roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności…

Czytaj dalej
Ochrona samochodu

Brak karty pojazdu – gdzie można ją wyrobić, ile kosztuje?

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – formalności, prawa

Właścicielem pojazdu może być nie tylko jedna osoba. Samochód może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

Czytaj dalej

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych OC

Podczas porównywania ofert ubezpieczenia nie tylko cena się liczy, jednak w przypadku ubezpieczenia OC z pewnością jest ona najważniejszym kryterium. Ostatnio dość popularne jest korzystanie z porównywarek, które w jednym miejscu prezentują cenę za ubezpieczenie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak czasami w tej samej cenie w jednym towarzystwie dostaniemy więcej niż w innym.

Czytaj dalej

Nie dostałem polisy OC, samochód jest używany

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Czytaj dalej

Coraz więcej osób kupuje OC online

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC online jest czynnością prostą i wygodną, przeznaczoną dla osób, które cenią sobie swój czas. Wybór takiej formy zakupu polisy OC pozwala na skorzystanie z przejrzystego i prostego w obsłudze kalkulatora składki. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup OC online oferuje atrakcyjne zniżki.

Czytaj dalej

Prawo a firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC możemy wybrać sami

Polisa OC samochodu jest formą obowiązkowego ubezpieczenia, a jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Według obowiązującego w Polsce prawa wybór towarzystwa ubezpieczeniowego leży w gestii kierowcy. Co istotne, firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży polisy ubezpieczeniowej OC.

Czytaj dalej

Najważniejsze informacje dotyczące OC

Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej