Wypadek, kradzież, awaria. Które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

mężczyzna z uszkodzonym samochodem posiadający ubezpieczenie komunikacyjne

Aby zapewnić pojazdowi i jego pasażerom kompleksową ochronę, nie wystarczy jedno ubezpieczenie komunikacyjne. Wypadek, awaria akumulatora, pęknięta opona, kradzież samochodu – w każdej z tych sytuacji zadziała produkt o innym zakresie ochrony. Poniżej przedstawiamy rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych u Ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie komunikacyjne dla szkodowych kierowców

Kolizja to jedna z najczęstszych i najbardziej kosztownych przyczyn szkód zgłaszanych przez kierowców. W zależności od tego, kto jest jej sprawcą, szkodę likwiduje się z innego ryzyka ubezpieczeniowego. Zasada jest prosta: auto poszkodowanego naprawia się z OC sprawcy. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie pokrywa już jednak strat kierowcy, z winy którego doszło do zdarzenia. Ten w celu uzyskania odszkodowania musi już zgłosić szkodę z AC – jeśli je wykupił, bo Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jak widać, dla pełnej ochrony przed finansowymi skutkami stłuczki potrzebne są dwa ubezpieczenia komunikacyjne: OC i AC.

Ubezpieczenie komunikacyjne z myślą o zdrowiu pasażerów

Jeśli na skutek wypadku doszło do szkody osobowej, to - podobnie jak szkody rzeczowe - zostanie ona zrekompensowana z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli w wyniku wypadku ucierpiało zdrowie samego sprawcy. Autocasco tu nie pomoże, bo przedmiotem jego ubezpieczenia jest samochód, a nie kierowca. W takich przypadkach przydaje się jeszcze inne ubezpieczenie komunikacyjne – NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie z tej polisy mogą uzyskać zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie (niezależnie od tego, czy już dostali świadczenie z OC).

Ubezpieczenie komunikacyjne na wypadek awarii

Na pewno znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której potrzebowałeś pomocy na drodze. Przyczyny mogły być różne: awaria auta, brak paliwa, zgubienie kluczyków czy koło do wymiany. Na szczęście istnieje ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia kierowcom pomoc serwisową, medyczną i informacyjną właśnie w takich przypadkach. W ramach assistance ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty naprawy pojazdu na miejscu, odholuje pojazd do wskazanego warsztatu, pomoże wymienić koło, a nawet zapewni nocleg, transport medyczny i opiekę nad dziećmi – zależnie od wybranego zakresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie komunikacyjne – kradzież i zdarzenia losowe

Ochronę auta i jego wyposażenia od kradzieży i zniszczeń wskutek zdarzeń losowych (jak pożar, zatopienie, grad itd.) zapewnia wspomniane już wcześniej Autocasco. To ubezpieczenie komunikacyjne ma bardzo szeroki zakres, ale żeby z niego skorzystać, należy spełnić kilka warunków - przede wszystkim dbać o to, by auto było bezpieczne i rozsądnie z niego korzystać (polisa nie zadziała np. w przypadku szkody, która miała miejsce w związku z prowadzeniem pojazdu po alkoholu, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Wypadek a kolizja - jakie są różnice?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do setek stłuczek i wypadków, które są skutkiem chwilowej nieostrożności kierowcy lub konsekwencją nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Zarówno kolizja, jak i wypadek drogowy są stresującymi, przykrymi zdarzeniami – jednak wiele osób traktuje te terminy jako synonimy, co jest błędem. Jakie są podstawowe różnice między wypadkiem a kolizją? Co powinno zawierać oświadczenie wypadku samochodowego i jakie konsekwencje prawne czekają sprawców tych…

Czytaj dalej
rozbity samochód

Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Czytaj dalej
Kolizja drogowa aut

Auto zastępcze z OC sprawcy – kiedy i na jakich warunkach nam przysługuje?

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku na polskich drogach doszło do 436 414 kolizji i 31 674 wypadków, a przynajmniej tyle zdarzeń zostało zgłoszonych. Często ich konsekwencją mogą być uszkodzenia w pojeździe, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Co w takim przypadku możesz zrobić? Czy przysługuje ci odszkodowanie z OC sprawcy?

Czytaj dalej
Wypadek dwa rozbite samochody

Szkoda całkowita – z OC sprawcy czy własnego AC?

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy do czynienia ze szkodą całkowitą? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o szkodzie całkowitej?

Czytaj dalej
laweta wciąga samochód, którego właściciel skorzystał z ubezpieczenia assistance – pomoc na wszelki wypadek

Assistance – pomoc na wszelki wypadek

Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.

Czytaj dalej
biały samochód holowany na lawecie

Zmiana koła, awaryjne uruchomienie, holowanie – jak to zrobić?

Producenci projektują najnowsze modele samochodów tak, aby ich obsługa wymagała od właściciela jak najmniejszej wiedzy technicznej. Silniki są szczelnie obudowane, a elektronika nie pozwala mechanikom-amatorom nawet na proste naprawy. Istnieją jednak pewne czynności obsługowe i naprawcze, które każdy kierowca powinien potrafić wykonać. Należą do nich m.in.: wymiana koła, uruchomienie samochodu z „pożyczonego” akumulatora, czy holowanie pojazdu.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie auta od kradzieży. Co trzeba wiedzieć?

W celu ubezpieczenia samochodu na wypadek kradzieży należy wykupić polisę Autocasco (AC). Na taki krok w szczególności powinni zdecydować się właściciele aut nowych i wartościowych. Przy czym warto pamiętać, że przy tego typu polisie ubezpieczyciele często wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych samochodu.

Czytaj dalej