Ubezpieczenie assistance - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie assistance jest formą zabezpieczenia w przypadku awarii samochodu. Obejmuje ono również awarie, które nastąpiły na skutek wypadku drogowego. Spośród dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych opcji można wybrać polisę assistance w wariancie mini lub maxi

czerwony trójkąt ostrzegawczy stoi przed uszkodzonym samochodem, który posiada ubezpieczenie assistance

Miałeś stłuczkę, a jesteś kilkaset kilometrów od domu? Samochód nie chce odpalić? Zgubiłeś kluczyki? Spokojnie, nie ma się czym martwić - o ile masz ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie assistance to natychmiastowa pomoc udzielana w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego. Wsparcie obejmuje m.in. pomoc drogową w miejscu wypadku lub awarii, holowanie, organizację części zamiennych, pomoc w zakwaterowaniu i udostępnienie pojazdu zastępczego. Dokładny zakres ochrony zależy od danego towarzystwa i wybranego wariantu polisy, dlatego przed zakupem ubezpieczenia assistance należy dokładnie zapoznać się z OWU.

Ubezpieczenie assistance w wersji MIDI

W wersji podstawowej ubezpieczenie assistance zapewnia niezbędne wsparcie. Przykładowo, klienci AXA Ubezpieczenia , którzy wybiorą ten wariant polisy, otrzymają pełną pomoc informacyjną (o postępowaniu na miejscu zdarzenia, procedurze zgłaszania szkód, lokalizacji najbliższego warsztatu, hotelu, wypożyczalni pojazdu), a także pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży, m.in. naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, holowanie pojazdu poszkodowanego, czy samochód zastępczy (limit: po wypadku, kradzieży lub awarii – do 2 dób).

Ubezpieczenie assistance w wersji Prestiż

Ubezpieczenie assistance w wersji Prestiż to opcja dla bardziej wymagających kierowców. Co oferuje taka poszerzona polisa? W AXA Ubezpieczenia jej posiadacze mogą liczyć m.in. na organizację i pokrycie kosztów naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia - nawet pod samym domem, odholowanie pojazdu do wskazanego warsztatu, pomoc w przypadku wymiany koła, zatrzaśnięcia lub zgubienia kluczyków, awarii akumulatora, braku paliwa na drodze. Ponadto ubezpieczenie assistance w wariancie Prestiż zapewnia auto zastępcze lub zastępczego kierowcę. W zakresie znajdują się też koszty noclegu, przewozu medycznego i hospitalizacji. Ubezpieczenie działa na terenie całej Europy.

Jakie ubezpieczenie assistance wybrać?

Po pierwsze, zapoznaj się szczegółowo z zakresem usług oferowanych w dostępnych wariantach ubezpieczenia assistance. Po drugie, przeanalizuj własne potrzeby. Jeżeli często podróżujesz, poruszasz się autem także za granicą, a w dodatku jesteś zapracowany i samodzielnie nie będziesz w stanie zadbać o pojazd w razie ewentualnej awarii lub stłuczki, zapewne przyda Ci się rozszerzony wariant polisy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Zielona karta w Chorwacji – czy jest potrzebna?

Jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej i postępującą integracją europejską, kierowcy wyjeżdżający za granicę musieli posiadać zieloną kartę. Bośnia, Albania, Chorwacja, a nawet Słowacja czy Czechy – m.in. w tych krajach trzeba było ją mieć ze sobą w podróży zagranicznej własnym samochodem, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Czy dzisiaj, jeśli celem naszej wyprawy samochodem jest Chorwacja,…

Czytaj dalej

Zielona karta - czy jest ważna i potrzebna na Ukrainie?

Planując wyjazd na Ukrainę własnym autem, warto wiedzieć wcześniej, jakich dokumentów nie powinno zabraknąć w samochodzie. Każdy z uczestników wyjazdu musi mieć paszport, który pozwoli na przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale oprócz tego właściciel pojazdu powinien zadbać o to, by zabrać wymagane na Ukrainie dokumenty. Jak potwierdzić w tym kraju posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC? Zielona karta będzie tam wymagana?

Czytaj dalej

OC dla młodych kierowców - ile kosztuje najtańsze OC?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, czyli ubezpieczenie OC, jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ta polisa chroni własność osoby, która spowoduje wypadek i będzie zobowiązana do pokrycia szkód powstałych na skutek zdarzenia. Co obejmuje ubezpieczenie OC dla młodych kierowców? Jak wiek kierującego pojazdem wpływa na średnią cenę polisy OC dla młodych właścicieli samochodów oraz komu przysługują zniżki?

Czytaj dalej

Jazda pod wpływem alkoholu - co za to grozi?

Jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i surowo karana - to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Sprawcami tego typu zdarzeń są najczęściej osoby w wieku 25-39 lat. Mimo to, jak wynika z danych policji, wciąż wielu polskich kierowców siada za kółkiem po wypiciu nisko- lub wysokoprocentowych trunków. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszą liczyć się ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu?

Czytaj dalej

Holowanie auta - przepisy, jak to zrobić prawidłowo. Kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Sytuacja, w której samochód odmówił posłuszeństwa, z pewnością nie jest przyjemna ani przewidywalna, ale może zdarzyć się każdemu kierowcy - bez względu na staż. Dlatego osoby posiadające prawo jazdy powinny wiedzieć, jak zachować się podczas holowania auta, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego i bez problemu przetransportować pojazd pod dom lub do warsztatu mechanicznego. Tak więc, jakie są podstawowe zasady holowania samochodu?

Czytaj dalej

Assistance – pomoc na wszelki wypadek

Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.

Czytaj dalej
biały samochód holowany na lawacie

Zmiana koła, awaryjne uruchomienie, holowanie – jak to zrobić?

Producenci projektują najnowsze modele samochodów tak, aby ich obsługa wymagała od właściciela jak najmniejszej wiedzy technicznej. Silniki są szczelnie obudowane, a elektronika nie pozwala mechanikom-amatorom nawet na proste naprawy. Istnieją jednak pewne czynności obsługowe i naprawcze, które każdy kierowca powinien potrafić wykonać. Należą do nich m.in.: wymiana koła, uruchomienie samochodu z „pożyczonego” akumulatora, czy holowanie pojazdu.

Czytaj dalej

Uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego - czym jest, jak go ocenić?

Wypadek samochodowy to sytuacja, która może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i życie. W niektórych sytuacjach prowadzi do uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to pogorszenie stanu zdrowia, a więc i sytuacji życiowej. Uszczerbek na zdrowiu może spowodować np. niezdolność do pracy czy konieczność podjęcia długoterminowego leczenia. W przypadku jego orzeczenia poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Ile ono wynosi?

Czytaj dalej

Wymiana opon – ile kosztuje, kiedy najlepiej zmieniać opony?

Każdego roku przed zimą i po niej wielu kierowców decyduje się na wymianę opon. Wybierają ogumienie sezonowe, żeby dopasować je do warunków panujących na drodze. Czy wymiana opon z letnich na zimowe i na odwrót jest obowiązkowa? Ile kosztuje taka usługa? Kiedy powinieneś zająć się wymianą ogumienia?

Czytaj dalej

Suma ubezpieczenia - co oznacza? Na jaką sumę się ubezpieczyć?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz trafić na wiele ważnych, ale niezrozumiałych pojęć, takich jak m.in. suma ubezpieczenia. To jeden z tych zapisów w umowie, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdyż to od tej kwoty uzależnione jest, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową.

 

Czytaj dalej

Kontrola drogowa. Jak przebiega i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Jeśli zostałeś zatrzymany w ramach kontroli ruchu drogowego, to powinieneś przede wszystkim postępować zgodnie ze wskazówkami funkcjonariusza, który ją przeprowadza. Na jakiej podstawie może nastąpić zatrzymanie pojazdu? Jak przebiega kontrola drogowa i jakie dokumenty powinieneś obowiązkowo mieć przy sobie?

Czytaj dalej

Dziura w jezdni - odszkodowanie. Kto powinien je wypłacić?

Szkoda w pojeździe może wynikać nie tylko z wypadku czy kolizji, ale jej przyczyną może być również stan drogi. Jeśli sprawcą szkody jest kierujący innym pojazdem, to wówczas odszkodowanie otrzymasz z jego OC. Co jeśli jednak do zdarzenia doszło bez udziału innych pojazdów i osób? Kto powinien ci w takim przypadku wypłacić odszkodowanie?

Czytaj dalej

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy

Codziennie na polskich drogach dochodzi do ok. 100 wypadków drogowych. W przypadku większości z nich kierowcy zostają pozbawieni samochodu co najmniej na kilka dni. Jeśli naprawa jest skomplikowana, a części trudno dostępne, auto może stać w warsztacie nawet kilka tygodni. Dlatego warto wiedzieć kiedy i na jakich warunkach możemy otrzymać auto zastępcze.

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem samochodem za granice warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione przez nas ubezpieczenie komunikacyjne. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku spoza struktur wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się przed awaryjnymi sytuacjami, wykupując ubezpieczenie assistance i autocasco.

Czytaj dalej

Bezpieczna odległość między pojazdami, czyli jak nie jeździć „na zderzaku”

Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jednym z podstawowych przepisów prawa drogowego. Dostosowanie się do niego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami uzależniony jest, m.in. od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni.

Czytaj dalej

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Najpopularniejszym typem polisy assistance jest ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego zapewnia się pomoc w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej awarii drogowej. Wśród innych rodzajów ubezpieczeń assistance można wyróżnić: ubezpieczenie domu, firmy oraz zdrowotne, na wypadek sytuacji, w których konieczna jest interwencja medyczna.

Czytaj dalej

Tanie ubezpieczenia OC. Kiedy spodziewać się rekalkulacji składki?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej

OC, AC, NNW i assistance czyli jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej

Zmiany na polisie

Dowiedz się, jak dokonać zmian w polisie. Sprawdź, jak ustalić wartość samochodu, kogo można określić mianem „młodego kierowcy”, jak dodać do polisy drugiego kierowcę? W tej sekcji znajdziesz wiele przydatnych informacji, dotyczących zmian w polisie.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej