Tanie OC samochodu – miejsce zamieszkania a cena polisy

Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest, m.in. od miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa samochodu jest droższa w dużych miastach.

kobieta poszukuje taniego OC samochodu

Ten sam kierowca z tym samym autem zapłaci inną cenę za ubezpieczenie OC w Bydgoszczy, a inną w Warszawie. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego? Wyjaśniamy, jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC samochodu.

Tanie OC samochodu zależy od wielu czynników. Składka za OC komunikacyjne to tak naprawdę składka bazowa, wyliczona na podstawie m.in. modelu auta, jego przeznaczenia i parametrów, a następnie pomniejszona o odpowiednie zniżki (np. za bezszkodową jazdę) i powiększona o zwyżki. W taryfie podstawowej ubezpieczenia OC uwzględniona jest także miejscowość, w której auto jest używane, a dokładniej – miejsce zarejestrowania pojazdu lub miejsce parkowania pojazdu.

Tanie OC samochodu łatwiej kupić w małym mieście

W większych miastach OC kosztuje więcej, chociaż oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły. Wszystko zależy od tego, ile zdarzeń – statystycznie – powodują mieszkańcy danej miejscowości, co często związane jest z liczbą aut na drogach. Przykładowo, warszawscy kierowcy mogą być „szkodowi” od kieleckich, dlatego to tym drugim łatwiej jest kupić tanie OC samochodu.

W jakich regionach najłatwiej kupić tanie OC samochodu?

Jak wynika z danych za 2015 rok, tanie OC samochodu kupią bez problemu mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Statystycznie niewiele więcej płacą za OC kierowcy z Lublina. To oczywiście nie znaczy, że w miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków tanie OC samochodu jest nieosiągalne. Ceny polis są różne w poszczególnych towarzystwach – wystarczy poszukać najlepszej dla siebie oferty.

Tanie OC samochodu także dla mieszkańców dużych miast

Różnice w kosztach OC w różnych miastach Polski sięgają kilkuset złotych rocznie. Ale uwaga – duża różnica w cenach polis u jednego ubezpieczyciela nie oznacza jeszcze, że w innym towarzystwie składki OC będą od siebie równie odległe. Warto przy tym pamiętać, że na ostateczną wysokość składki wpływa również masa innych czynników, a na kierowców czekają liczne zniżki, np. w AXA za zakup polisy przez Internet. Tanie OC samochodu mogą więc znaleźć także mieszkańcy dużych miast.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jak historia przebiegu ubezpieczenia wpływa na składkę OC?

Zanim zawrzesz umowę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy wysokość składki, czyli cenę za ochronę. Jest ona uzależniona od wielu czynników, które w mniejszym lub większym stopniu decydują o tym, ile zapłacisz za OC. Jednym z parametrów, który ma duże znaczenie przy ustalaniu opłaty jest historia przebiegu ubezpieczenia.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego – dla kogo? Ile kosztuje?

Firmy, które zajmują się transportem drogowym muszą zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, tak jak każdy posiadacz pojazdów. Przedsiębiorcy z branży transportowej mogą się również zdecydować na OC przewoźnika. Ta ochrona ubezpieczeniowa jest dobrowolna, jednak biorąc pod uwagę fakt, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za ładunek, skorzystanie z takiego ubezpieczenia wydaje się być niezbędne.

Czytaj dalej

AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej

Zniżki na ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Można je uzyskać, płacąc za polisę kartą kredytową oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia przez Internet. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd.

 

Czytaj dalej

Tania polisa OC, a parametry pojazdu

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy i w jaki sposób?

Umowę OC z towarzystwem ubezpieczeniowym można wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej