Nie dostałem polisy OC, samochód jest używany

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Poprzedni właściciel auta nie przekazał albo nie chce Ci przekazać polisy OC? Samochód zarejestrowany w Polsce, nawet jeśli tylko stoi w garażu, musi mieć ważne ubezpieczenie – a jako nowy właściciel to Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Podpowiadamy, jak rozwiązać problem braku polisy używanego pojazdu.

Jeżeli jeszcze jesteś przed zakupem auta, pamiętaj, że poprzedni właściciel powinien wraz z innymi dokumentami przekazać Ci polisę OC. Samochód nie ma ważnego ubezpieczenia? Poproś w takim razie o ostatnią wykupioną polisę, dzięki której będziesz mógł samodzielnie sprawdzić status OC (samochód ma też numer VIN, który pozwala się zapoznać z historią pojazdu) i podjąć odpowiednie kroki. Niezależnie od tego, co mówi zbywca auta, zajrzyj na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aby uzyskać faktyczne i aktualne informacje o ubezpieczeniu interesującego Cię auta.

Sprawdź polisę OC – samochód używany nie zawsze jest pewny

Na nowego właściciela auta przechodzi także polisa OC zbywcy, a wraz z nią wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczającego wobec towarzystwa. Np. jeśli składka za ubezpieczenie na zakupiony samochód nie była opłacona, to poprzedni właściciel wraz z nabywcą będzie solidarnie odpowiadał za składkę. Zbywca do daty poinformowania towarzystwa o fakcie sprzedaży pojazdu, nabywca zaś od tej daty do końca obowiązywania polisy. Lepiej uniknąć takich niespodzianek i jeszcze przed zakupem przyjrzeć się dokładnie polisie OC. Samochód używany, to nie zawsze bezpieczna inwestycja, a dane na polisie pozwalają czasem ocenić faktyczny stan i wartość pojazdu – warto o tym pamiętać.

Jest OC. Samochód używany

Wyobraź sobie sytuację, w której zbywca auta zwyczajnie zapomina o przekazaniu Ci polisy, ale zgłasza sprzedaż ubezpieczycielowi – jego OC przechodzi na Ciebie. Ty w tym czasie wykupujesz własne OC w przekonaniu, że samochód jest nieubezpieczony. Powstaje tzw. problem podwójnego OC. Samochód nie jest wtedy wcale podwójnie chroniony, za to Ty płacisz podwójną składkę – przynajmniej dopóki się nie zorientujesz w sytuacji i nie wypowiesz polisy poprzedniego właściciela (lub polisa ta sama nie wygaśnie).

Nie ma OC. Samochód używany

Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych należy je zawrzeć jeszcze w dniu zakupu samochodu. Zanim wsiądziesz za kierownicę, musisz mieć OC! Samochód bez ubezpieczenia to ryzyko kary finansowej. A jeśli dojdzie do szkody, będziesz musiał ją pokryć z własnej kieszeni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Niezbędne dokumenty do zakupu ubezpieczenia samochodu

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę kupna lub sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej