Jak historia przebiegu ubezpieczenia wpływa na składkę OC?

Zanim zawrzesz umowę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy wysokość składki, czyli cenę za ochronę. Jest ona uzależniona od wielu czynników, które w mniejszym lub większym stopniu decydują o tym, ile zapłacisz za OC. Jednym z parametrów, który ma duże znaczenie przy ustalaniu opłaty jest historia przebiegu ubezpieczenia.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może ci odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia OC, ale zaproponowana składka może być dla ciebie za wysoka. W pewnych przypadkach ubezpieczyciel, mając na uwadze choćby twoją historię przebiegu ubezpieczenia, może zaproponować bardzo wysoką cenę za ochronę. Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają, które czynniki przede wszystkim mają wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC. Mogą brać pod uwagę:

●       Historię przebiegu ubezpieczenia – temu czynnikowi poświęcimy więcej miejsca.

●       Wiek ubezpieczającego pojazd – kierowcy, którzy mają do 26 lat muszą się liczyć z wyższym kosztem ochrony, gdyż statystycznie to właśnie oni powodują najczęściej wypadki i kolizje.

●       Czas posiadania prawa jazdy – więcej za ochronę muszą zapłacić kierowcy, którzy mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów krócej niż od 3 lat.

●       Stan cywilny – najczęściej kierowcy, którzy założyli rodzinę i najczęściej jeżdżą z dziećmi, zapłacą za OC mniej niż single.

●       Markę, rodzaj, model pojazdu, jego wartość czy wiek – kierowca sportowego samochodu najpewniej będzie musiał uiścić większą składkę na OC niż właściciel małego auta miejskiego.

●       Pojemność silnika – mniejsza pojemność oznacza najczęściej niższy koszt ubezpieczenia.

Historia przebiegu ubezpieczenia – jak wpływa na cenę za OC?

Osoba, która ubezpiecza swój pierwszy pojazd jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego anonimowa. Początkowo ubezpieczyciel może mu zaproponować stosunkowo wysoką cenę za ochronę ubezpieczeniową. Wpływają na to również inne ze wspomnianych czynników, takie jak jego wiek czy czas posiadania prawa jazdy. Co zatem możesz zrobić, żeby OC nie było dla ciebie takim obciążeniem finansowym? Np. możesz rozłożyć zapłatę składki na raty. Możesz również liczyć na rabaty, o ile kupisz też inne ubezpieczenia w danym towarzystwie.

Wraz z upływem kolejnych lat pozytywnego przebiegu ubezpieczenia możesz liczyć na to, że ochrona będzie cię kosztować coraz mniej. Jednak warunkiem jest bezszkodowa jazda, co oznacza, że z twojego OC nie będą wypłacane odszkodowania. Jeśli nie będziesz powodować szkód, twoja składka będzie niższa. Nie zapominaj jednak, że wraz z upływem czasu mogą zmienić się również inne czynniki. Jeśli staniesz się posiadaczem nowego samochodu albo z auta zacznie korzystać niedoświadczony kierowca, to koszt ochrony może wzrosnąć. Możliwe również, że wzrosną ceny rynkowe i wówczas pozytywna historia może nie spowodować, że cena za ochronę w kolejnym roku będzie niższa.

Pozytywna historia przebiegu ubezpieczenia wpływa na obniżenie ceny za OC, ale co się stanie wówczas, gdy ta historia będzie negatywna? Jakie konsekwencje spotkają posiadacza pojazdu, który w ciągu 12 miesięcy spowoduje kilka szkód? Może się spodziewać, że koszt jego ochrony ubezpieczeniowej zdecydowanie wzrośnie.

Nie da się z góry określić, jak zmieni się składka na OC. Tak naprawdę dowiesz się tego dopiero po zapoznaniu się z kalkulacją przygotowaną przez ubezpieczyciela. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo opracowuje zasady wyliczania kosztu ochrony. Możesz się spotkać z procentowym podawaniem wysokości zniżki, jaką możesz wypracować w danym zakładzie ubezpieczeń. Może być to 60 czy nawet 80 proc. Miej jednak na uwadze, że  wpływ na cenę OC ma wiele czynników. Może być tak, że tam, gdzie teoretycznie można wypracować najwyższą zniżkę, będzie zdecydowanie drożej niż w towarzystwie, gdzie będzie ona niższa.

Negatywna historia a zmiana ubezpieczyciela

W przypadku gdy nie jeździłeś bezszkodowo w okresie ochrony ubezpieczeniowej i z twojego OC wypłacono odszkodowania, możesz zastanawiać się, czy rozwiązaniem problemu nie będzie zawarcie umowy z innym towarzystwem. Informacje o historii przebiegu ubezpieczenia danego kierowcy mogą oni sprawdzić w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem wypowiedzenie umowy danemu ubezpieczycielowi i zawarcie jej z innym nie spowoduje, że twoje szkody nie będą wzięte pod uwagę przez kolejne towarzystwo przy kalkulacji. Najlepszym sposobem na weryfikację tego, ile zapłacisz za ubezpieczenie jest skorzystanie z kalkulatora OC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Kluczyk do samochodu

Historia ubezpieczenia – jak wpływa na ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń mają pełną dowolność pod względem wyliczania opłaty za ochronę ubezpieczeniową – muszą jedynie zapewnić ten sam zakres zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najczęściej na koszt OC wpływa historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Na czym one polegają i jak można je zdobyć?

Czytaj dalej

Sprawdź swoją historię w UFG

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej

Tanie OC samochodu – miejsce zamieszkania a cena polisy

Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest, m.in. od miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa samochodu jest droższa w dużych miastach.

Czytaj dalej