Ile zapłacisz za polisę? Oblicz swoją składkę OC

Wysokość ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich najważniejszym aspektem są informacje o aucie, w tym, m.in. jego roku produkcji oraz rodzaju tankowanego paliwa. Wpływ na stawkę OC ma także doświadczenie kierowcy oraz czas użytkowania danego pojazdu.

mężczyzna oblicza swoją składkę OC

Chcesz kupić nowe auto? A może myślisz o przeprowadzce do innego miasta? Uważaj – cena twojej polisy może się zmienić. Oblicz OC już teraz, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Obliczyć OC można na kilka sposobów. Najwygodniejszym narzędziem są bez wątpienia kalkulatory online, dostępne zarówno na stronach ubezpieczycieli, jak i porównywarek agregujących dane z całego rynku. Zasada jest prosta – im więcej informacji podamy w formularzu, tym dokładniej algorytm obliczy wysokość OC. Oczywiście, możemy też zwrócić się po pomoc do agenta, który obliczy wysokość składki OC za nas.

Jakie informacje o aucie są potrzebne, by obliczyć OC?

Aby obliczyć OC, musimy podać dane ubezpieczanego pojazdu: markę, rok produkcji, model, a także rodzaj tankowanego paliwa oraz pojemność i moc silnika. Powinniśmy znać aktualny przebieg auta (z dokładnością do 100 km) i przewidywany roczny przebieg. Dla ubezpieczyciela ważny też będzie sposób użytkowania pojazdu – czy samochodu używamy wyłącznie do celów prywatnych, czy także np. jako taksówkę czy pojazd nauki jazdy? Jak często samochód jest użytkowany za granicą? Gdzie jest najczęściej parkowany? Na wszystkie te pytania musimy odpowiedzieć, jeśli chcemy dokładnie obliczyć koszty OC.

Jakie informacje o właścicielu są potrzebne, by obliczyć OC?

Chcąc obliczyć koszt ubezpieczenia OC, będziemy musieli podać swoją datę urodzenia i rok uzyskania (pierwszego) prawa jazdy. Ubezpieczyciel zapyta nas zapewne, jak długo użytkujemy ubezpieczane auto. Nie powinniśmy się też dziwić, widząc pytania o stan cywilny i liczbę dzieci. Czy samochód posiada innych właścicieli wpisanych do dowodu rejestracyjnego? Gdzie był ubezpieczony do tej pory? Kalkulatory pozwalające obliczyć OC często wymagają podania tych danych, trzeba więc je zawczasu przygotować.

Oblicz OC i sprawdź, czy nie przepłacasz

Wysokość składki, jaką kierowcy płacą za OC jest wyliczana indywidualnie. Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy dostajesz większe zniżki na zakup polisy. Z drugiej strony, pewnie nie kupujesz co rok nowego samochodu, a przecież wiek pojazdu wpływa bezpośrednio na jego sprawność na drodze, a co za tym idzie – także na wyliczoną składkę. Trzeba też pamiętać o stale zmieniających się warunkach rynkowych. Ze względu na złożoność wyceny najlepiej obliczać wysokość składki ubezpieczeniowej regularnie, przed każdym przedłużeniem umowy. To da Ci pewność, że nie przepłacasz.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Obliczenie składki OC/AC

Przed zakupem ubezpieczenia OC i AC warto wcześniej skorzystać z kalkulatorów i porównywarek, które są zbiorczym zestawieniem najatrakcyjniejszych na rynku ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Tego typu działania powinni podjąć wszyscy kierowcy, którym zależy na jak atrakcyjniejszym pod względem cenowym ubezpieczeniu.

Czytaj dalej
kobieta kupuje OC online

Polacy kupują OC online

Zaletą zakupu polisy ubezpieczeniowej OC przez Internet jest oszczędność czasu. Ponadto do takiej formy nabycia ubezpieczenia, oferując atrakcyjne zniżki, zachęcają towarzystwa ubezpieczeniowe. Zakup OC online jest formą, przeznaczoną dla osób zabieganych, którzy cenią sobie wygodę i proste rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak kupić ubezpieczenie OC online? 5 wskazówek

Decydując się na formę zakupu ubezpieczenia OC online, warto pamiętać o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym przede wszystkim dowodu rejestracyjny i prawa jazdy. Po wypełnieniu formularza należy wskazać dane właściciela pojazdu oraz wybrać jedną z zaproponowanych przez system ofert.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Przy zakupie samochodu warto sprawdzić, koszty jego ubezpieczenia. Uzależnione są one przede wszystkim od marki i modelu samochodu, miejsca użytkowania oraz profilu kierowcy. Oprócz ceny obowiązkowej polisy OC warto zainteresować się również kosztami ubezpieczenia AC oraz pakietami dodatkowych świadczeń.

Czytaj dalej

4 wskazówki, jak kupić OC najtaniej

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy OC w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym, warto wcześniej dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne opcje. W tym celu można skorzystać z kalkulatora składek oraz porównywarki internetowej. Dobrą opcją jest również rozmowa z agentem ubezpieczeniowym.

Czytaj dalej