Ile czeka się na prawo jazdy po zdaniu egzaminu?

Egzamin na prawo jazdy to procedura, która ma na celu zweryfikowanie umiejętności kierowania pojazdem danego kursanta. Wiele młodych osób, które rozważa zapisanie się do szkoły nauki jazdy, zastanawia się, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Jaki jest czas oczekiwania na prawo jazdy po egzaminie państwowym? Sprawdź, ile się czeka na prawo jazdy!

Kurs prawa jazdy kategorii B - ile zajmuje zrobienie prawa jazdy?

Niedoświadczeni kandydaci na kierowców samochodów osobowych zwykle nie wiedzą, ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Najpierw kandydat musi wykonać badania lekarskie, które potwierdzą, że może uczestniczyć w kursie (kierować pojazdami). Kolejny krok to wizyta w wydziale komunikacji właściwym dla jego miejsca zamieszkania oraz złożenie wniosku o wydanie numeru PKK (Profil Kursanta Kierowcy) wraz z dołączoną fotografią. Następnie – po otrzymaniu numeru PKK - można zapisać się na kurs nauki jazdy. Tak więc ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku kategorii B kursant musi odbyć 30 godzin szkolenia teoretycznego (każda godzina lekcyjna to 45 minut). Po zdaniu części teoretycznej można zapisać się na kurs praktyczny (trwa 30 godzin zegarowych – każde zajęcia praktyczne to 60 minut). Szkolenie praktyczne obejmuje plac manewrowy i naukę jazdy w ruchu drogowym (tzn. kursant wyjeżdża samochodem na miasto). Po jego zakończeniu należy przystąpić do egzaminu wewnętrznego, a następnie można zapisać się na egzamin państwowy. Warto dodać, że kurs nauki jazdy (kategoria B) można rozpocząć już 3 miesiące przed 18-tymi urodzinami.

Prawo jazdy - ile się czeka? Jak wygląda procedura wydania prawa jazdy?

Po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (tzw. WORD) wysyła on informację do właściwego urzędu. Ile czeka się na prawo jazdy? Zwykle to około 9 dni roboczych. W przypadku nieścisłości (np. podanie błędnych informacji) czas może wydłużyć się do nawet 2 miesięcy. Jednak wcześniej należy uiścić opłatę w wysokości około 100 złotych (w gotówce lub przelewem). Następnie trzeba poczekać aż Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotuje dokument uprawniający do kierowania pojazdem. Jak sprawdzić status prawa jazdy? Wystarczy wejść na stronę internetową www.info-car.pl i podać imię, nazwisko oraz numer PESEL. Jeśli w systemie PWPW pojawi się komunikat: „przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”, oznacza to, że wystarczy udać się do urzędu po odbiór dokumentu. Na dłuższy czas oczekiwania na prawo jazdy muszą nastawić się cudzoziemcy, którzy wnioskują o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie. W tym przypadku wypełnienie wszystkich formalności i w związku z tym termin wydania prawa jazdy może zająć kilka tygodni.

Po otrzymaniu prawa jazdy wielu świeżo upieczonych kierowców decyduje się na zakup pierwszego samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – każde auto musi być ubezpieczone. Niedoświadczeni, młodzi kierowcy powinni zainwestować w pakiet o szerokim zakresie ochrony – poza obowiązkowym OC samochodu, które gwarantuje odszkodowanie za szkody spowodowane przez kierowcę auta osobom trzecim, warto sprawdzić również ofertę na NNW, Assistance i ubezpieczenie AC.

Podsumowując, ile się czeka na prawo jazdy (kategoria B)? Na otrzymanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia jego właściciela do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych czeka się standardowo około 9 dni roboczych (liczonych od chwili wniesienia stosownej opłaty za wydanie dokumentu). W wyjątkowych okolicznościach (wystąpienie problemów formalnych) czas może wydłużyć się do nawet kilku tygodni. Warto więc pożytecznie wykorzystać okres oczekiwania na prawo jazdy i przeanalizować bieżącą ofertę towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystając z licznych kalkulatorów OC i porównywarek internetowych, można kupić naprawdę korzystne cenowo OC dla młodego kierowcy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Czy można prowadzić samochód bez prawa jazdy w Polsce?

Żeby prowadzić w Polsce samochód osobowy, musisz posiadać do tego uprawnienia. Jeśli ich nie masz, to licz się z ryzykiem nałożenia kar. Czy nie istnieją wyjątki od tej reguły, na podstawie których można prowadzić samochód bez prawa jazdy? A może istnieją pojazdy, którymi można kierować bez uprawnień?

Czytaj dalej

Assistance – pomoc na wszelki wypadek

Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.

Czytaj dalej

Zabrane prawo jazdy – jak można odzyskać utracone prawo jazdy?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej ilości punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Czytaj dalej

Ile kosztuje prawo jazdy? Ile wynoszą wydatki?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej