Auto zastępcze z OC sprawcy – kiedy i na jakich warunkach nam przysługuje?

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku na polskich drogach doszło do 436 414 kolizji i 31 674 wypadków, a przynajmniej tyle zdarzeń zostało zgłoszonych. Często ich konsekwencją mogą być uszkodzenia w pojeździe, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Co w takim przypadku możesz zrobić? Czy przysługuje ci odszkodowanie z OC sprawcy?

Kolizja drogowa aut

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Przez wiele lat kwestia zapewnienia pojazdu zastępczego z OC sprawcy była przedmiotem wielu sporów i dyskusji. Samochód zastępczy mogli otrzymać tylko ci posiadacze, którzy używali go w działalności gospodarczej. Użytek osobisty nie był wystarczającym argumentem do tego, aby poszkodowany mógł z takiego auta korzystać. Zakłady ubezpieczeń wymagały od poszkodowanych uzasadnienia, dlaczego jest im niezbędny pojazd zastępczy i z jakiego powodu nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej. Mając na uwadze liczne spory związane z tą kwestią, Rzecznik Ubezpieczonych przygotował obszerne opracowanie, w którym omówił orzecznictwo m.in. Sądu Najwyższego.

Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił uwagę na to, że utrata możliwości korzystania z rzeczy stanowi szkodę majątkową. Posiadacz pojazdu może nim codziennie jeździć do pracy, odwozić dzieci do szkoły, robić zakupy i nie tylko. Żeby wywiązywać się na co dzień z tych obowiązków, poszkodowany musi ponosić wydatki i dlatego należy mu się pokrycie przez zakład ubezpieczeń kosztów auta zastępczego z OC. Ubezpieczyciel nie może odmówić wydania auta zastępczego, uzasadniając tę decyzję tym, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej. Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy potrzebuje go do prywatnego użytku.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Wiesz już, że jako poszkodowanemu przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy, ale na jak długo? Możesz go otrzymać już w dniu, w którym doszło do zdarzenia. Jeśli twoje auto nie nadaje się do jazdy, to z OC sprawcy możesz również zamówić holowanie pojazdu. Przede wszystkim nie jest tak, że przysługuje ci jedynie auto zastępcze na czas naprawy. Pozostaje ono do twojej dyspozycji przez okres oczekiwania na dostawę części zamiennych i likwidację szkody. Możesz z niego korzystać do dnia, w którym odbierzesz naprawiony pojazd.

Jak wygląda ta kwestia w przypadku szkody całkowitej? W tej sytuacji również wynajem auta z OC sprawcy przysługuje ci już od dnia, w którym pojazd został uszkodzony w wypadku czy kolizji, ale różnica polega na tym, że pojazd zastępczy z OC należy ci się do dnia, w którym otrzymasz odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, a w uzasadnionych przypadkach nawet do czasu, w którym zakupisz nowe auto.

Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń pokrywa wyłącznie koszty wypożyczenia pojazdu. W ramach odszkodowania nie otrzymasz środków za wykorzystane paliwo, wymianę płynów w aucie czy jego mycie na myjni samochodowej.

Samochód zastępczy z OC – nie tylko z zakładu ubezpieczeń

Po zgłoszeniu szkody z OC towarzystwo ubezpieczeniowe skontaktuje się z tobą i zaproponuje ci możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego. Organizujemy nieodpłatny wynajem auta, bez kosztów podstawienia i odbioru oraz bez kaucji. Jako poszkodowany nie masz jednak obowiązku korzystania z naszych pojazdów – możesz wybrać auto z zewnętrznej wypożyczalni. Odszkodowanie otrzymasz jednak wyłącznie wówczas, jeśli przedstawisz potwierdzenie skorzystania z oferty, wraz z określeniem czasu używania auta i oznaczonym kosztem. Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń może zweryfikować wynajem z OC sprawcy. Decydując się na ofertę zewnętrznej firmy, wybierz auto podobnej klasy co twój samochód. Jeśli wypożyczysz pojazd klasy wyższej, to wtedy ubezpieczyciel może wypłacić ci tylko część odszkodowania, o które będziesz się ubiegać. W naszym towarzystwie ubezpieczeniowym proponujemy auta różnych klas, więc na pewno znajdziesz wśród nich odpowiedni pojazd.

Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z auta innej firmy, to koniecznie dokładnie zapoznaj się z treścią umowy. Sprawdź, czy pojazd na pewno jest ubezpieczony. Dowiedz się, co się dzieje, jeśli dojdzie do uszkodzenia auta zastępczego. Oceń również stan auta i najlepiej sprawdź, jak inni klienci oceniają współpracę z daną firmą.

Czy ubezpieczyciel może ci odmówić samochodu zastępczego na czas naprawy? Stanie się tak, jeśli posiadasz drugi pojazd podobnej klasy, który możesz użytkować. W przypadku gdy w zdarzeniu uszkodzony został samochód osobowy, a ty masz drugie auto, np. dostawcze, to wówczas przysługuje ci auto zastępcze z OC sprawcy.

Samochód zastępczy z assistance lub z AC

W jaki sposób możesz zabezpieczyć się na wypadek, gdy twój pojazd, jako sprawcy zdarzenia, również będzie musiał zostać odholowany? W takim przypadku warto posiadać ubezpieczenie assistance lub autocasco. Pamiętaj jednak, że AC czy assistance nie zawsze zapewni ci auto zastępcze. Zanim zawrzesz umowę ubezpieczenia, wybierz odpowiedni wariant. Weź pod uwagę, że w przyszłości pojazd zastępczy może ci być potrzebny i wybierając odpowiednią polisę, unikniesz dodatkowego kosztu. Zwróć uwagę na warunki ubezpieczenia – auto będzie ci przysługiwało jedynie na określony czas. W ramach AC czy assistance obowiązują zupełnie inne zasady niż w przypadku samochodu zastępczego z OC.

 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
rozbity samochód

Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Czytaj dalej
Wypadek dwa rozbite samochody

Szkoda całkowita – z OC sprawcy czy własnego AC?

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy do czynienia ze szkodą całkowitą? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o szkodzie całkowitej?

Czytaj dalej

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy

Codziennie na polskich drogach dochodzi do ok. 100 wypadków drogowych. W przypadku większości z nich kierowcy zostają pozbawieni samochodu co najmniej na kilka dni. Jeśli naprawa jest skomplikowana, a części trudno dostępne, auto może stać w warsztacie nawet kilka tygodni. Dlatego warto wiedzieć kiedy i na jakich warunkach możemy otrzymać auto zastępcze.

Czytaj dalej

Nie jestem sprawcą, ale chcę skorzystać z AC auta

Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

Czytaj dalej

Jak wybrać dobre Autocasco?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Czytaj dalej

Jak zlikwidować szkodę z polisy OC sprawcy?

W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów. Po zgłoszeniu szkody można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy, w celu oszacowania jej wartości. Zazwyczaj poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór, co do sposobu likwidacji szkody.

Czytaj dalej

Wypadek, kradzież, awaria. Które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

Czytaj dalej

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy

Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.

Czytaj dalej