Sprzedałem pojazd

Sprzedaż samochodu to proces dość skomplikowany. W pierwszej kolejności musimy zadbać o stan techniczny i wizualny pojazdu, przygotować komplet dokumentów dla nabywcy, takich jak dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, ważną polisę OC i kartę pojazdu (o ile była wydana).


Kolejnym krokiem jest wycena auta i zamieszczenie ogłoszenia. Przybliżoną wartość samochodu można sprawdzić w specjalistycznej bazie danych o używanych samochodach, np. EurotaxGLASS'S, aczkolwiek powinniśmy ją skonfrontować z podobnymi ofertami sprzedaży w serwisach aukcyjnych, ogłoszeniowych etc.


Gdy już znajdziemy nabywcę na nasz samochód, należy spisać umowę sprzedaży samochodu. Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać co najmniej: datę i miejsce sprzedaży, dane sprzedającego i kupującego, dane pojazdu i ustaloną cenę pojazdu. Następnie, zgłaszamy sprzedaż pojazdu w zakładzie ubezpieczeń.


Pamiętaj - jeżeli sprzedany samochód miał ubezpieczenie AXA DIRECT, otrzymasz dodatkowe 60 zł zniżki na ubezpieczenie swojego nowego auta. Szczegóły promocji znajdziesz w zakładce Oferty.


1. Jak zgłosić sprzedaż samochodu?
2. Czy mam obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu?
3. Czy otrzymam zwrot składki po zgłoszeniu sprzedaży pojazdu?
4. Kto może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia po sprzedaży pojazdu?
5. Dlaczego otrzymałem dokumenty dotyczące umowy ubezpieczenia dla pojazdu,
który już sprzedałem?
6. Jak otrzymać potwierdzenie wpływu zgłoszenia sprzedaży pojazdu?
7. Jak przygotować samochód do sprzedaży?
8. Co zrobić w przypadku braku ubezpieczenia OC przy sprzedaży pojazdu?
9. Sprzedaż samochodu a OC – co warto wiedzieć?

Odpowiedzi

1. Jak zgłosić sprzedaż samochodu?

Jeżeli sprzedałeś samochód z ubezpieczeniem AXA DIRECT, powiadom nas o tym w terminie 14 dni od daty sprzedaży.

Dokument potwierdzający przeniesienie prawa własności samochodu możesz przesłać za pośrednictwem: Twojego Konta - wypełnij formularz zgłoszenia sprzedaży samochodu w zakładce "Kontakt".

Pamiętaj!
Twoim obowiązkiem jest również przekazanie nowemu właścicielowi pojazdu dotychczasowej Polisy ubezpieczenia OC.

PROMOCJA
Jeżeli sprzedałeś pojazd z ubezpieczeniem AXA DIRECT, skorzystaj z promocji przy ubezpieczeniu nowo zakupionego samochodu.

2. Czy mam obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu?

Sprzedając samochód jesteś zobowiązany w terminie 14 dni poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Obowiązek ten wynika z art. 32 ustawy z dn. 22 maja 2003 o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, UFG i PBUK.

Z chwilą sprzedaży pojazdu, prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, przechodzą na nowego właściciela.

Nabywca ma prawo kontynuować umowę ubezpieczenia, zawartą przez zbywcę pojazdu, do końca jej trwania lub wypowiedzieć ją w dowolnym terminie.

Za szkody powstałe po dniu przeniesienia prawa własności odpowiada nabywca pojazdu.

Pamietaj, że jeżeli opłacałeś składkę w ratach, to od dnia zbycia pojazdu do dnia powiadomienia AXA Ubezpieczenia o fakcie przeniesienia prawa własności pojazdu, odpowiadasz solidarnie wraz z nabywcą za uregulowanie należności z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.

3. Czy otrzymam zwrot składki po zgłoszeniu sprzedaży pojazdu?

Po zgłoszeniu sprzedaży pojazdu otrzymasz zwrot opłaconej składki, za każdy dzień niewykorzystanej ochrony:
  • ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, Assistance oraz innych), które rozwiązują się z chwilą sprzedaży samochodu.
  • ubezpieczenia OC - tylko jeżeli nabywca samochodu złoży wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC.
W przypadku ubezpieczeń Auto Casco oraz ubezpieczenia od  Pożaru i Kradzieży zwrot składki przysługuje pod warunkiem, że w trakcie trwania umowy ubezpieczenia nie miała miejsca szkoda całkowita.

4. Kto może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia po sprzedaży pojazdu?

Z chwilą sprzedaży pojazdu, prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, przechodzą na nowego właściciela.

Nabywca ma prawo kontynuować umowę ubezpieczenia OC, zawartą przez zbywcę pojazdu, do końca jej trwania lub wypowiedzieć ją w dowolnym terminie.

5. Dlaczego otrzymałem dokumenty dotyczące umowy ubezpieczenia dla pojazdu,
który już sprzedałem?

Jeśli otrzymałeś od AXA Ubezpieczenia dokumenty ubezpieczeniowe dotyczące sprzedanego przez Ciebie pojazdu, skorzystaj z Twojego Konta i wypełnij formularz zgłoszenia sprzedaży w zakładce "Kontakt". Zaloguj się.

Pamiętaj: Jeśli wykupiłeś Polisę w ratach i sprzedałeś samochód, za płatność kolejnych rat składki jesteś odpowiedzialny aż do momentu skutecznego powiadomienia nas o fakcie zbycia pojazdu.

6. Jak otrzymać potwierdzenie wpływu zgłoszenia sprzedaży pojazdu?

Jeżeli wysłałeś nam zgłoszenie sprzedaży pojazdu, pamiętaj że wszystkie przychodzące dokumenty weryfikujemy w kolejności ich wpływu. W razie uwag bądź pytań do otrzymanej korespondencji skontaktujemy się z Tobą.

7. Sprzedaż samochodu a OC – co warto wiedzieć?

Przygotowanie auta do sprzedaży to nie lada wyzwanie, ale też inwestycja. Czas, jaki spędzimy nad każdą rysą, przełoży się na liczbę potencjalnych kupców, a co za tym idzie – także wartość samochodu, z którym chcemy się rozstać. Podpowiadamy, jak zmaksymalizować swoje szanse na rynku wtórnym.

Mądry Polak po szkodzie
A jest to rynek, na którym panuje coraz większa konkurencja. W sieci każdego dnia pojawiają się nowe, lepsze oferty. Dlatego dobry, a nawet bardzo dobry stan techniczny już nie wystarczy, by przekonać kogoś do zainteresowania się akurat naszą ofertą. Ostateczną decyzję kupiec i tak podejmie na podstawie… wyglądu. Odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży to klucz do sukcesu.

Zadbaj o estetykę
Doskonale wiedzą o tym zawodowi handlarze, którzy nawet najbardziej zniszczony samochód potrafią „odpicować” tak, by wyglądał jak z salonu. O czym warto pamiętać?

Karoseria. To absolutna podstawa, bo kupujący zwracają na nią uwagę już na etapie przeglądania ogłoszeń. Po dokładnym umyciu samochodu sprawdźmy, czy lakier nie jest porysowany. Aby usunąć drobne rysy, które pojawiają się np. na skutek mycia w myjniach automatycznych, a także wydobyć kolor i połysk, można auto wypolerować – samemu lub z pomocą fachowca, który za taki zabieg weźmie od 150 do 300 zł. Koniecznie usuńmy też wszystkie ślady korozji – skuteczne są odrdzewiacze na bazie kwasu fosforowego. Rdzę można również „zetrzeć” papierem ściernym lub szlifierką, a następnie pokryć oczyszczone miejsca warstwą farby antykorozyjnej i lakierem.

Elementy plastikowe nadwozia. Po użyciu czernidła zmatowiony plastik będzie wyglądał jak nowy. Jeżeli jest taka potrzeba, wymieńmy też wycieraczki i felgi – oczywiście pod warunkiem, że taka inwestycja nam się opłaca. Opony warto pokryć dodatkowo środkiem nabłyszczającym – najlepiej takim, który daje naturalny efekt „półmatu”.

Reflektory. Klosze w nowszych autach wykonane są z matowiejącego tworzywa, przez co po pewnym czasie nie prezentują się najlepiej. Wystarczy lekkościerna pasta do lakieru, by przywrócić im świeżość.

Wnętrze. Dla kupujących stanowi ważne kryterium oceny. Dlatego należy zadbać o to, żeby w środku było czysto – jeżeli tapicerka jest poplamiona lub nieładnie pachnie – koniecznie ją wypierzmy. To samo zróbmy z dywanikami. Plastikowe powierzchnie umyjmy i natłuśćmy silikonowym sprejem. Jeżeli niektóre elementy robią wrażenie szczególnie zniszczonych, zawsze można je wymienić – profesjonalni handlowcy często montują w sprzedawanych autach nową kierownicę i dźwignię zmiany biegów. Dość popularnym zabiegiem jest też wymiana foteli.

Silnik. Pod maską akurat nie powinniśmy sprzątać – idealnie wyczyszczony silnik to dla większości kupujących sygnał, że coś jest nie tak z oglądanym pojazdem. Na przybrudzonym widać lepiej wycieki i nieszczelności, więc paradoksalnie w tym przypadku kurz działa na naszą korzyść – dowodzi, że auto jest sprawne.

Usuń drobne usterki
Im mniej elementów kupujący będzie musiał naprawić albo wymienić na własną rękę, tym większa szansa, że zdecyduje się na zakup. Przygotowanie auta do sprzedaży obejmuje więc pracę nad wyeliminowaniem drobnych usterek. Co może zrobić złe wrażenie na potencjalnym nabywcy?
  • Piszczące klocki hamulcowe. Koszt wymiany klocków jest niewielki, a potencjalny kupiec nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas próbnej przejażdżki. Zyskujemy dodatkowy argument w procesie sprzedaży.
  • Stuki w zawieszeniu i układzie kierowniczym. W wielu przypadkach okazuje się, że za nieprzyjemne odgłosy odpowiada łącznik stabilizatora albo sworzeń wahacza. Koszt naprawy mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych, a rezultaty są nieocenione.
  • Brakujące płyny eksploatacyjne. Sprawdźmy poziom oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego. Niski poziom tych płynów sugeruje, że samochód może być wyeksploatowany. Bądźmy też przygotowani na jazdę próbną: zadbajmy o pełen bak i płyn do spryskiwaczy.
  • Migające kontrolki ostrzegawcze. Robią na kupujących fatalne wrażenie, nawet wówczas, gdy przyczyna jest zupełnie niegroźna. Wymieńmy więc przepalone żarówki i zadbajmy o to, by elektronika nas nie zawiodła.
Pamiętaj, nie musisz naprawiać wszystkiego. W końcu sprzedajesz auto używane i kupujący powinien liczyć się z tym, że czekają go dodatkowe inwestycje. Przelicz, co opłaca ci się naprawić we własnym zakresie, a o czym tylko poinformować potencjalnego kupca. Teraz możesz już przystąpić do redakcji ogłoszenia.

8. Co zrobić w przypadku braku ubezpieczenia OC przy sprzedaży pojazdu?

Jeżeli zbywca pojazdu nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nowy właściciel zobowiązany jest zawrzeć umowę w dniu nabycia nieubezpieczonego pojazdu. W przeciwnym przypadku naraża się na kary Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podstawa prawna: art. 31, 32, 41 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152 ze zm.)

9. Sprzedaż samochodu a OC – co warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że w przypadku sprzedaży samochodu prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, przechodzą na nabywcę.

Twoim obowiązkiem jest przekazanie nabywcy aktualnej polisy ubezpieczenia OC. W ciągu 14 dni od dnia przeniesienia własności pojazdu powinieneś zgłosić sprzedaż pojazdu w zakładzie ubezpieczeń.

Gdy sprzedajesz samochód, otrzymasz zwrot opłaconej składki za każdy dzień niewykorzystanej ochrony, ale tylko jeżeli nabywca samochodu złoży wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC.

Kupujący może kontynuować umowę ubezpieczenia OC do końca jej trwania, lub wypowiedzieć ją w dowolnym terminie, bez podania przyczyny.
Potrzebujesz ubezpieczenia?
oblicz składkę online
lub