Kupiłem pojazd

1. Kupiłem samochód z ubezpieczeniem AXA DIRECT, co mam zrobić?
2. Co dzieje się z umową ubezpieczenia OC po zawarciu umowy kupna - sprzedaży samochodu?
3. Co zrobić, jeśli nie dostałem polisy OC, a zakupiony samochód jest używany?

Odpowiedzi

1. Kupiłem samochód z ubezpieczeniem AXA DIRECT, co mam zrobić?

Jeśli kupiłeś samochód z ubezpieczeniem AXA DIRECT, prześlij nam kopię dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu (np. umowa kupna sprzedaży lub faktura VAT) wraz z Twoim numerem telefonu.

W tym celu wypełnij formularz zgłoszenia kupna pojazdu.

Po otrzymaniu dokumentu skontaktuje się z Tobą nasz Doradca i udzieli informacji na temat Twojej Polisy ubezpieczenia.

2. Co dzieje się z umową ubezpieczenia OC po zawarciu umowy kupna - sprzedaży samochodu?

Wraz z zakupem samochodu, na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z zawartej przez poprzedniego właściciela umowy ubezpieczenia OC.

Nabywca może kontynuować umowę ubezpieczenia OC zawartą przez Zbywcę lub ją wypowiedzieć (w dowolnym momencie jej trwania) i zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC na okres 12 m-cy.

Kontynuując umowę ubezpieczenia OC zawartą przez poprzedniego właściciela pamiętaj, że:
  • Jeśli Zbywca opłacił składkę w całości, Nabywca nie musi nic dopłacać (dotyczy ubezpieczenia marki AXA Direct).
  • Jeśli Zbywca opłacał składkę w ratach, to na Nabywcę przechodzi obowiązek uregulowania rat pozostałych do końca trwania umowy ubezpieczenia OC (licząc od daty poinformowania AXA Ubezpieczenia o kupnie - sprzedaży samochodu).

3. Co zrobić, jeśli nie dostałem polisy OC, a zakupiony samochód jest używany?

Poprzedni właściciel auta nie przekazał albo nie chce Ci przekazać polisy OC? Samochód zarejestrowany w Polsce, nawet jeśli tylko stoi w garażu, musi mieć ważne ubezpieczenie – a jako nowy właściciel to Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Podpowiadamy, jak rozwiązać problem braku polisy używanego pojazdu.

Jeżeli jeszcze jesteś przed zakupem auta, pamiętaj, że poprzedni właściciel powinien wraz z innymi dokumentami przekazać Ci polisę OC. Samochód nie ma ważnego ubezpieczenia? Poproś w takim razie o ostatnią wykupioną polisę, dzięki której będziesz mógł samodzielnie sprawdzić status OC (samochód ma też numer VIN, który pozwala się zapoznać z historią pojazdu) i podjąć odpowiednie kroki. Niezależnie od tego, co mówi zbywca auta, zajrzyj na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aby uzyskać faktyczne i aktualne informacje o ubezpieczeniu interesującego Cię auta.

Sprawdź polisę OC – samochód używany nie zawsze jest pewny

Na nowego właściciela auta przechodzi także polisa OC zbywcy, a wraz z nią wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczającego wobec towarzystwa. To oznacza, że jeżeli poprzedni właściciel zalegał ze składką OC, to Ty będziesz odpowiedzialny za pokrycie „długu”. Lepiej uniknąć takich niespodzianek i jeszcze przed zakupem przyjrzeć się dokładnie polisie OC. Samochód używany to nie zawsze bezpieczna inwestycja, a dane na polisie pozwalają czasem ocenić faktyczny stan i wartość pojazdu – warto o tym pamiętać.

Jest OC. Samochód używany

Wyobraź sobie sytuację, w której zbywca auta zwyczajnie zapomina o przekazaniu Ci polisy, ale zgłasza sprzedaż ubezpieczycielowi – jego OC przechodzi na Ciebie. Ty w tym czasie wykupujesz własne OC w przekonaniu, że samochód jest nieubezpieczony. Powstaje tzw. problem podwójnego OC. Samochód nie jest wtedy wcale podwójnie chroniony, za to ty płacisz podwójną składkę – przynajmniej dopóki się nie zorientujesz w sytuacji i nie wypowiesz polisy poprzedniego właściciela (lub polisa ta sama nie wygaśnie).

Nie ma OC. Samochód używany

Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych należy je zawrzeć jeszcze w dniu zakupu samochodu. Zanim wsiądziesz za kierownicę, musisz mieć OC! Samochód bez ubezpieczenia to ryzyko kary finansowej. A jeśli dojdzie do szkody, będziesz musiał ją pokryć z własnej kieszeni.
Potrzebujesz ubezpieczenia?
oblicz składkę online
lub